statystyki

ETPC: Areszt nie powinien wynikać z presji społecznej

02.08.2019, 19:00
W skardze nr 10626/11 do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka położna podniosła naruszenie prawa do wolności osobistej wynikającego z art. 5 konwencji przez zastosowanie wobec niej tymczasowego aresztu.

W skardze nr 10626/11 do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka położna podniosła naruszenie prawa do wolności osobistej wynikającego z art. 5 konwencji przez zastosowanie wobec niej tymczasowego aresztu.źródło: ShutterStock

Obywatelka Rumunii, pani Cîrstea, była położną w szpitalu w Bukareszcie. W sierpniu 2010 r., podczas jej dyżuru na oddziale neonatologii wybuchł pożar. Położna pełniła dyżur sama i kiedy pojawił się ogień, nie było jej na oddziale.

W konsekwencji śmierć poniosło pięcioro noworodków, sześcioro zaś zostało poparzonych. Wobec położnej zostało wszczęte postępowanie o nieumyślne spowodowanie śmierci i poważnego uszczerbku na zdrowiu. Podczas przesłuchania w charakterze świadka położna twierdziła, że poczuła swąd spalenizny i wyszła szukać pomocy. Gdy wróciła, oddział był w już płomieniach. Pod koniec sierpnia 2010 r. prokuratura postawiła jej zarzuty w związku z nieuzasadnioną nieobecnością na oddziale i spowodowaniem śmierci dzieci. Cîrstea zmieniła wtedy zeznania, wskazując, że opuściła pokój i pod jej nieobecność wybuchł pożar. W związku z rozbieżnością w jej zeznaniach prokuratura złożyła wniosek o tymczasowy areszt. Podczas rozprawy położna wyjaśniła, że błędnych informacji podczas pierwszego przesłuchania udzieliła za namową kolegów z pracy. Sąd rejonowy zasądził wobec niej 29 dni aresztu. Sąd apelacyjny w Bukareszcie podtrzymał postanowienie, wskazując, że żadne inne środki zapobiegawcze nie będą wystarczające z obawy przed zmową personelu medycznego oraz presją ze strony opinii publicznej. Akty oskarżenia zostały skierowane przeciwko pięciu osobom. Ostatecznie Cîrstea została skazana na karę dwóch i pół roku pozbawienia wolności.

W skardze nr 10626/11 do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka położna podniosła naruszenie prawa do wolności osobistej wynikającego z art. 5 konwencji przez zastosowanie wobec niej tymczasowego aresztu. Skarżąca podniosła też wiele innych zarzutów, które z przyczyn formalnych zostały uznane za niedopuszczalne.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane