statystyki

Gnacikowska: Jakkolwiek nie zgadzam się z wieloma regulacjami, to kibicuję tej nowelizacji [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak30.07.2019, 07:29; Aktualizacja: 30.07.2019, 07:30
prawo9

prawo9źródło: ShutterStock

- Jakkolwiek nie zgadzam się zwieloma regulacjami, to kibicuję tej nowelizacji, dlatego że to nas pełnomocników w pierwszej kolejności klienci obwiniają o to, że proces nie idzie sprawnie. Bo często pierwszym pytaniem klienta jest to, kiedy on ma szanse uzyskać wyrok - mówi w rozmowie z DGP Anisa Gnacikowska, Naczelna Rada Adwokacka.

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Duża reforma autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości ma przeciwdziałać przewlekłości i postawić tamę pieniactwu. Czy pani zdaniem ten cel zostanie osiągnięty?

Jak mówił Albert Einstein, problemu nie da się rozwiązać na tym poziomie świadomości, na którym powstał. Opóźnienia w sądach są plagą. Należy z uznaniem przyjąć działania ministerstwa mające na celu rozwiązanie tego problemu. Jednak recepta opiera się na tych samych założeniach i rozwiązaniach, które kiedyś już obowiązywały. Powrót do koncepcji odrębnego postępowania gospodarczego, może nie w tym samym kształcie, ale jeszcze bardziej sformalizowanego, zaskakuje o tyle, że te przepisy się nie sprawdziły. Przyjmujemy, że racjonalny ustawodawca, uchylając przepisy o odrębnym postępowaniu gospodarczym, wiedział jednak, co robi, uznając, że dyskrecjonalna władza sędziego wystarczy do tego, by sprawnie poprowadzić postępowania bez uszczerbku dla prawdy materialnej. Nie trzeba w kodeksie ograniczać tej władzy wtedy, gdy zwykłe poczucie słuszności czy sprawiedliwości przemawia za tym, by dopuścić dowody, by wydać sprawiedliwy wyrok, a nie tylko wyrok, który jest poprawny formalnie. Powrót do nadmiernego formalizmu nie uleczy bolączek. Tak samo jak nadmierna kazuistyka. Mam wrażenie, że ta ustawa została przygotowana pod środowisko sędziowskie, bez uwzględnienia perspektywy pełnomocników czy stron.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2019-07-30 10:43) Zgłoś naruszenie 52

    Pani mecenas się myli, bo pierwszym pytaniem klienta jest ile to będzie kosztowało i to jeszcze przed zreferowaniem problemu do rozwiązania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane