statystyki

W sprawie drukarza TK wydał słuszne orzeczenie i nie ma to nic wspólnego ze światopoglądem [OPINIA]

autor: Dr Hab. Artur Kotowski02.07.2019, 09:36; Aktualizacja: 02.07.2019, 10:05
Orzeczenie to jest bezpośrednim skutkiem tego, że wcześniej w głośnej sprawie łódzkiego drukarza prokurator generalny nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego dla poglądu prawnego, że odmowa wykonania usługi, którą oferuje przedsiębiorca, może być uznana za spełniająca kryterium „uzasadnionej przyczyny”, o której mowa w tym przepisie, jeżeli wynika z pobudek religijnych lub światopoglądowych.

Orzeczenie to jest bezpośrednim skutkiem tego, że wcześniej w głośnej sprawie łódzkiego drukarza prokurator generalny nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego dla poglądu prawnego, że odmowa wykonania usługi, którą oferuje przedsiębiorca, może być uznana za spełniająca kryterium „uzasadnionej przyczyny”, o której mowa w tym przepisie, jeżeli wynika z pobudek religijnych lub światopoglądowych.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny wydał 26 czerwca orzeczenie w sprawie zgodności z Konstytucją art. 138 kodeksu wykroczeń, stwierdzając, że przepis ten w części zawierającej słowa „albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany”, jest niezgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji).

Orzeczenie to jest bezpośrednim skutkiem tego, że wcześniej w głośnej sprawie łódzkiego drukarza prokurator generalny nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego dla poglądu prawnego, że odmowa wykonania usługi, którą oferuje przedsiębiorca, może być uznana za spełniająca kryterium „uzasadnionej przyczyny”, o której mowa w tym przepisie, jeżeli wynika z pobudek religijnych lub światopoglądowych. SN oddalił w czerwcu 2018 r. kasację prokuratora generalnego (postanowienie II K 333/17), utrzymując tym samym w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi i w konsekwencji wyrok sądu I instancji, w którym uznano, że umyślnie odmawiając wykonania usługi – plakatu dla jednej z fundacji środowiska LGBT – drukarz popełnił wykroczenie z art. 138 k.w. Od wymierzenia kary w tej sprawie jednak odstąpiono (pisałem o tej sprawie już dwukrotnie w „Prawniku” z 23 sierpnia 2016 r. i 7 sierpnia 2018 r.).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • żżż(2019-07-02 11:47) Zgłoś naruszenie 21

    Złożyłam reklamację w jednej sieciówce. Nie uznali, idę do Sądu. Myślicie, że obsłużą mnie jeszcze w tej sieciówce? Czy się mogą powołać na ten wyrok TK?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane