statystyki

Płaca pracowników sądów zależna od wynagrodzenia w gospodarce

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.06.2019, 07:34; Aktualizacja: 26.06.2019, 07:34
Będzie zupełnie nowa ustawa, która określi status pracowników sądów i prokuratur oraz uprości i uporządkuje regulacje prawne odnoszące się do tych grup zawodowych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Będzie zupełnie nowa ustawa, która określi status pracowników sądów i prokuratur oraz uprości i uporządkuje regulacje prawne odnoszące się do tych grup zawodowych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.źródło: ShutterStock

Będzie zupełnie nowa ustawa, która określi status pracowników sądów i prokuratur oraz uprości i uporządkuje regulacje prawne odnoszące się do tych grup zawodowych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nad projektem pracuje resort sprawiedliwości. I zapewnia, że nowa ustawa o urzędnikach i pracownikach administracyjnych sądów i prokuratur będzie aktem kompleksowym, odsyłającym jedynie do kodeku pracy. Ureguluje on takie kwestie jak m.in. nawiązywanie i zmiana stosunku pracy, delegacje urzędników, ich prawa i obowiązki.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • asysten s.(2019-06-26 10:32) Zgłoś naruszenie 313

  Praca sekretarza sądowego po kilku / kilkunastu latach pracy w sądownictwie w kwocie 2100 - 2300 zł netto, oto cała prawda o zarobkach. Niewiele lepiej zarabiają asystenci sędziego, którzy niejednokrotnie przygotowują wyroki przed sesją. Nadal zatem żenująco niskie zarobki, a co w niektórych przypadkach wręcz uwłaczające, gdy zważy się zakres obowiązków, rodzaj wymagań, obciążenie. Sądy zamieniają się w obozy ciężkiej pracy, za przysłowiową miskę strawy. Bez dei na poprawę warunków pracy i płacy.Bez wsparcia kadrowego. Jeśli więc ktoś chce pójść do pracy w sądzie, radzę dobrze zastanowić się.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Baba z sądu (2019-06-26 09:19) Zgłoś naruszenie 222

  Ta cała ustawa nadaje się do kosza. Związki znowu ograne przez MS. Wstydzćcie się.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • parobek rządowy(2019-06-26 14:34) Zgłoś naruszenie 162

  ale wypisują głupoty, rząd traktuje swoich pracowników jak parobków, pracując dostawałam najniższą krajową, a jak wywalczyliśmy podwyżkę to rząd przez 8 lat zamroził nam wynagrodzenia, szkoda, że nasz z rodzinami nie zamrozili, bo chyba tylko id ........ przy korycie umie żyć powietrzem i teraz za to mam ażżżżżżż 1550 z emerytury po 40 latach pracy w budżetówce.

  Odpowiedz
 • Pozdrawiam(2019-06-26 09:26) Zgłoś naruszenie 101

  Wybory blisko :)

  Odpowiedz
 • Realia sądowe(2019-07-09 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Taka konstrukcja nowej ustawy o pracownikach sądów i .... nie poprawi trudnej sytuacji kadrowej w sądownictwie, a wręcz ją pogłębi. Wprowadzenie takich regulacji jak m.in. wprowadzenie "kary porządkowej obniżającej wynagrodzenie od 10-30%" i dalej idące brak podwyżek w okresie 4 lat od przy i tak niskich płacach w porównaniu do wynagrodzeń na rynku pracy spowoduje brak napływu nowej kadry do pracy jak i pogłębi odpływ doświadczonych pracowników. Na rynku pracy obowiązują uregulowania z Kodeksu Pracy, który nie przewiduje takich kar porządkowych. Zatem praca w sądzie nie będzie konkurencyjna na rynku. Sąd zatem będzie oferował niższą płacę w porównaniu do wynagrodzeń na rynku pracy przy jednoczesnym wprowadzeniu sankcji dla pracownika (nie występującej w żadnym innym zawodzie i w Kodeksie Pracy) w postaci kary porządkowej obniżającej i tak marne wynagrodzenie. Zatem jaki pracownik przyjdzie do sądu za pensję na początek około 2700 brutto, z jednoczesną obawą, że z byle powodu (czyli praca pod presją) mogą mu obniżyć pensję o 10-30%, a na rynku pracy brak jest takiego uregulowania prawnego a pensje na początek kształtują się 3500-4300 brutto czy to np. u notariusza, komornika czy w innej branży np. lidlu. Jeżeli chcecie Państwo jeszcze bardziej sparaliżować sytuację kadrową w sądach to jak najszybciej wprowadzajcie tą ustawę, w tym kształcie i z takim rozwiązaniami powodzenia. Przede wszystkim zobaczycie wtedy co to znaczy fala wypowiedzeń doświadczonych pracowników..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane