statystyki

Płaca pracowników sądów zależna od wynagrodzenia w gospodarce

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.06.2019, 07:34; Aktualizacja: 26.06.2019, 07:34
Będzie zupełnie nowa ustawa, która określi status pracowników sądów i prokuratur oraz uprości i uporządkuje regulacje prawne odnoszące się do tych grup zawodowych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Będzie zupełnie nowa ustawa, która określi status pracowników sądów i prokuratur oraz uprości i uporządkuje regulacje prawne odnoszące się do tych grup zawodowych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.źródło: ShutterStock

Będzie zupełnie nowa ustawa, która określi status pracowników sądów i prokuratur oraz uprości i uporządkuje regulacje prawne odnoszące się do tych grup zawodowych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nad projektem pracuje resort sprawiedliwości. I zapewnia, że nowa ustawa o urzędnikach i pracownikach administracyjnych sądów i prokuratur będzie aktem kompleksowym, odsyłającym jedynie do kodeku pracy. Ureguluje on takie kwestie jak m.in. nawiązywanie i zmiana stosunku pracy, delegacje urzędników, ich prawa i obowiązki.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • asysten s.(2019-06-26 10:32) Zgłoś naruszenie 313

  Praca sekretarza sądowego po kilku / kilkunastu latach pracy w sądownictwie w kwocie 2100 - 2300 zł netto, oto cała prawda o zarobkach. Niewiele lepiej zarabiają asystenci sędziego, którzy niejednokrotnie przygotowują wyroki przed sesją. Nadal zatem żenująco niskie zarobki, a co w niektórych przypadkach wręcz uwłaczające, gdy zważy się zakres obowiązków, rodzaj wymagań, obciążenie. Sądy zamieniają się w obozy ciężkiej pracy, za przysłowiową miskę strawy. Bez dei na poprawę warunków pracy i płacy.Bez wsparcia kadrowego. Jeśli więc ktoś chce pójść do pracy w sądzie, radzę dobrze zastanowić się.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Baba z sądu (2019-06-26 09:19) Zgłoś naruszenie 222

  Ta cała ustawa nadaje się do kosza. Związki znowu ograne przez MS. Wstydzćcie się.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • parobek rządowy(2019-06-26 14:34) Zgłoś naruszenie 162

  ale wypisują głupoty, rząd traktuje swoich pracowników jak parobków, pracując dostawałam najniższą krajową, a jak wywalczyliśmy podwyżkę to rząd przez 8 lat zamroził nam wynagrodzenia, szkoda, że nasz z rodzinami nie zamrozili, bo chyba tylko id ........ przy korycie umie żyć powietrzem i teraz za to mam ażżżżżżż 1550 z emerytury po 40 latach pracy w budżetówce.

  Odpowiedz
 • Pozdrawiam(2019-06-26 09:26) Zgłoś naruszenie 101

  Wybory blisko :)

  Odpowiedz
 • Realia sądowe(2019-07-09 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Taka konstrukcja nowej ustawy o pracownikach sądów i .... nie poprawi trudnej sytuacji kadrowej w sądownictwie, a wręcz ją pogłębi. Wprowadzenie takich regulacji jak m.in. wprowadzenie "kary porządkowej obniżającej wynagrodzenie od 10-30%" i dalej idące brak podwyżek w okresie 4 lat od przy i tak niskich płacach w porównaniu do wynagrodzeń na rynku pracy spowoduje brak napływu nowej kadry do pracy jak i pogłębi odpływ doświadczonych pracowników. Na rynku pracy obowiązują uregulowania z Kodeksu Pracy, który nie przewiduje takich kar porządkowych. Zatem praca w sądzie nie będzie konkurencyjna na rynku. Sąd zatem będzie oferował niższą płacę w porównaniu do wynagrodzeń na rynku pracy przy jednoczesnym wprowadzeniu sankcji dla pracownika (nie występującej w żadnym innym zawodzie i w Kodeksie Pracy) w postaci kary porządkowej obniżającej i tak marne wynagrodzenie. Zatem jaki pracownik przyjdzie do sądu za pensję na początek około 2700 brutto, z jednoczesną obawą, że z byle powodu (czyli praca pod presją) mogą mu obniżyć pensję o 10-30%, a na rynku pracy brak jest takiego uregulowania prawnego a pensje na początek kształtują się 3500-4300 brutto czy to np. u notariusza, komornika czy w innej branży np. lidlu. Jeżeli chcecie Państwo jeszcze bardziej sparaliżować sytuację kadrową w sądach to jak najszybciej wprowadzajcie tą ustawę, w tym kształcie i z takim rozwiązaniami powodzenia. Przede wszystkim zobaczycie wtedy co to znaczy fala wypowiedzeń doświadczonych pracowników..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane