statystyki

NRA chce zmian w wynagrodzeniach za urzędówki

autor: Szymon Cydzik24.06.2019, 18:00
Jak informuje biuro prasowe MS, wniosek NRA nie wpłynął dotychczas do resortu. Gdy to się stanie, postulaty w nim zawarte zostaną poddane analizie.

Jak informuje biuro prasowe MS, wniosek NRA nie wpłynął dotychczas do resortu. Gdy to się stanie, postulaty w nim zawarte zostaną poddane analizie.źródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości projekt zmiany zasad wypłacania wynagrodzenia za sprawy z urzędu. Nowelizacja obowiązującego rozporządzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. z 2016 r. poz. 1714) zakłada, że adwokat będzie mógł wystąpić o wypłatę części kosztów udzielonej, a nieopłaconej pomocy prawnej. Na rozpatrzenie wniosku sąd będzie miał 14 dni. Wypłaty będą miały charakter zaliczek.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że pozostałe podmioty świadczące usługi dla sądu – biegli, tłumacze czy specjaliści – dostają wynagrodzenia na bieżąco. Podobnie po każdej rozprawie ryczałt otrzymują ławnicy. Tymczasem adwokaci muszą czekać na zapłatę za wykonaną pracę do prawomocnego orzeczenia, co w praktyce oznacza kilka lub kilkanaście lat. W tym czasie de facto wykonują pracę za darmo, a nawet w pewnym sensie kredytują Skarb Państwa.

Inną zmianą proponowaną przez samorząd adwokacki jest skreślenie par. 6 rozporządzenia. Przewiduje on, że w sprawach cywilnych strona zwycięska może się domagać wypłaty kosztów przez Skarb Państwa dopiero po wykazaniu bezskuteczności egzekucji od drugiej strony. Tworzy to kolejne zróżnicowanie i prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której adwokat reprezentujący stronę przegraną ma lepiej niż ten wspierający stronę wygrywającą. Pierwszy dostanie bowiem pieniądze od Skarbu Państwa bezwarunkowo, drugi zaś będzie musiał podjąć kolejne czynności.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane