Izba Dyscyplinarna pochyli się nad kompetencjami MS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz10.06.2019, 07:20; Aktualizacja: 10.06.2019, 07:32
Zasady postępowania dyscyplinarnego członków palestry zostały zapisane w prawie o adwokaturze

Zasady postępowania dyscyplinarnego członków palestry zostały zapisane w prawie o adwokaturzeźródło: ShutterStock

Czy minister sprawiedliwości – prokurator generalny może wnieść kasację od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej? Odpowiedzi na to pytanie udzieli już niedługo skład siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczy jednego z warszawskich adwokatów, znanego przede wszystkim z reprezentowania interesów polityków opozycji. Jego wypowiedzi publiczne nie spodobały się PG, który zażądał dyscyplinarnego ukarania go. Sprawa została jednak umorzona przez rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej izby adwokackiej. Z tą decyzją PG się nie zgodził i wniósł odwołanie do izbowego sądu dyscyplinarnego. Ten jednak utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie. W tej sytuacji prokurator wniósł kasację do ID SN. Sędziowie SN, rozpatrując sprawę, doszli jednak do wniosku, że w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne wymagające wyjaśnienia. Są bowiem wątpliwości co do tego, czy PG w ogóle mógł skierować w tej sprawie skargę kasacyjną.

Zasady postępowania dyscyplinarnego członków palestry zostały zapisane w prawie o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1184 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami minister sprawiedliwości może wnieść kasację do SN, ale tylko od orzeczenia wydanego przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Nie ma ani słowa o tym, aby mógł taki środek zaskarżenia stosować także w przypadku orzeczeń sądu izbowego. Z tego też powodu rzecznik dyscyplinarny warszawskiej izby adwokackiej uznał, że kasacja jest niedopuszczalna z mocy prawa.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane