statystyki

SN: Bezpodstawnego wzbogacenia nie ma, gdy umowa została wykonana

autor: Michał Culepa06.06.2019, 07:26; Aktualizacja: 06.06.2019, 07:27
Sąd Najwyższy

Jeżeli dojdzie do wykonania umowy sprzedaży nieruchomości kupujący nie może powoływać się na bezpodstawne wzbogacenie sprzedającego, gdy zapłacił wyższą cenę niż ta, którą potem uzyskał w związku z realizacją prawa odkupu gruntu przez państwo – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Jeżeli dojdzie do wykonania umowy sprzedaży nieruchomości kupujący nie może powoływać się na bezpodstawne wzbogacenie sprzedającego, gdy zapłacił wyższą cenę niż ta, którą potem uzyskał w związku z realizacją prawa odkupu gruntu przez państwo – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła roszczenia o zapłatę 500 tys. zł skierowanego przez Sandrę C. przeciwko stadninie koni. Kobieta kupiła (za 1,2 mln zł) 40 ha gruntów, które wiele lat wcześniej zostały sprzedane stadninie przez Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa (ANR) z zastrzeżeniem prawa odkupu przez Skarb Państwa, gdyby stadnina sprzedała ziemię osobie niebędącej rolnikiem.

Sandra C. złożyła deklarację, że ma kwalifikacje rolnicze, ale okazało się to nieprawdą. Skarb Państwa zgłosił się więc do niej z żądaniem sprzedaży nieruchomości. Zmusił ją do tego dopiero wyrok sądu. Grunty przejęło państwo, płacąc 770 tys. zł (cena, za którą ANR sprzedała ziemię stadninie). Kobieta zażądała więc od stadniny 500 tys. zł z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Sądy obu instancji uwzględniły jej powództwo, choć w apelacji sąd obniżył kwotę do 390 tys. zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane