statystyki

Kiedy jest za późno na przedawnienie

autor: Patryk Słowik21.01.2019, 09:22; Aktualizacja: 21.01.2019, 09:38
– Jedynym dopuszczalnym mechanizmem jest wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego opartego na zarzucie przedawnienia.

– Jedynym dopuszczalnym mechanizmem jest wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego opartego na zarzucie przedawnienia.źródło: ShutterStock

Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu nie znajdują zastosowania do przypadków, gdy z dłużnika najpierw ściągnięto wierzytelność, a dopiero później podniósł on zarzut przedawnienia. Stwierdził tak w ostatni piątek Sąd Najwyższy.

– Jedynym dopuszczalnym mechanizmem jest wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego opartego na zarzucie przedawnienia. Przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu nie można skutecznie zastosować – wyjaśniła sędzia sprawozdawca Anna Kozłowska.

Spostrzeżenie Sądu Najwyższego to efekt rozpoznawania pytania prawnego sformułowanego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. Chciał on się dowiedzieć, czy wyegzekwowanie przedawnionej wierzytelności pozbawia dłużnika prawa do odzyskania pieniędzy na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-01-21 11:35) Zgłoś naruszenie 05

    Brednie . "Jedyny mechanizm" , czyli tzw. powództwo przeciw egzekucyjne , jest zbędny , bo każdy , na ścianie , kalendarz ma . A tzw. wyegzekwowanie przedawnionej , tzw. wierzytelności , to zwyczajna kradzież , a nie bezpodstawne wzbogacenie . Pomijam , że łańcuchowy przebieraniec został wyposażony w tzw. prawo , które POzwala mu na uwalenie przedawnienia , ze względu na istotny interes strony (czyt. : ścierwojada) .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane