statystyki

Weryński: Gdy kończy się informacja, zaczyna się… [KOMENTARZ]

autor: Maciej Weryński04.06.2019, 12:10; Aktualizacja: 04.06.2019, 12:24
Maciej Weryński

Maciej Weryńskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Niełatwo być rzecznikiem prasowym. Domyślam się tylko, doświadczenia nie mam. Być ustami urzędu czy firmy, ale już nie mózgiem, to musi być wyzwanie. Podejrzewam, że nawet lepiej niż ja – dziennikarz – trudy życia zawodowego rzecznika dowolnie wybranej instytucji zrozumie pełnomocnik.

Obaj – adwokat czy radca i rzecznik prasowy – mają przecież w sumie podobne zadanie: przekonać publikę (sąd albo opinię publiczną) do racji swojego klienta, niekoniecznie w nie wierząc. I to najczęściej klienta w kryzysie. Adwokat pół biedy – jeśli mocodawca narzuca mu swoją koncepcję linii obrony, zawsze może sprawę złożyć jak aktor rolę. Przyjemne to nie jest i nie zarobi, ale przynajmniej nie jest związany stosunkiem służbowym. A biedny rzecznik co ma zrobić? Może rzucić posadą, owszem, ale z czegoś żyć trzeba, kredyty spłacać, a na rynku pracy jak na lekarstwo. Jak przypuszczam, jeszcze biedniejsi (nie tylko dosłownie) są pracownicy biura takiego rzecznika produkujący anonimowo (to akurat ich szczęście) całe tony informacji, komunikatów i sprostowań na dowolne zadane tematy.

Sejm rzecznika nie ma. Ma komórkę prasową. Nazywa się Centrum Informacyjne Sejmu. Nazwa zobowiązuje, więc centrum informuje obficie. Mam zaszczyt znajdować się na liście adresowej „wyślij wszystkim”, więc wiem. Przegląd informacji z ostatniego tygodnia: „30-lecie demokratycznych przemian. IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej”, „100-lecie Państwowej Inspekcji Pracy. Marszałek Sejmu: « Konsekwentne starania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość społeczną » , „XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zapowiedź”, „Obchody święta UKSW w Warszawie. Życzenia Marszałka Sejmu dla społeczności uniwersyteckiej”, „Ogłoszenie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego a mandaty posłów na Sejm”, „Podsumowanie drugiego dnia 81. posiedzenia Sejmu”, „Premier Finlandii o przyszłości Europy, rola parlamentów narodowych w kontekście dyskusji o przyszłości UE”… Widzą Państwo tę rozpiętość? Zgroza, tak musieć znać się na wszystkim.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane