statystyki

Bezkarność sędziów, czyli rzecz o pewnym apelu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.06.2019, 07:39; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:40
Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górski

Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Nie orzekajcie! Z takim apelem zwrócił się ostatnio do sędziów dyscyplinarnych orzekających w I instancji zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. A mi ręce opadły.

Żeby nie było niedomówień – uważam, że obecny system sądownictwa dyscyplinarnego jest zły, a to, co wyczyniają rzecznicy dyscyplinarni, w wielu przypadkach woła o pomstę do nieba. Zdaję sobie również sprawę z wątpliwości co do prawidłowości obsadzenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tak, mnie też to martwi.

Mimo to trudno mi uwierzyć, że taki apel w ogóle powstał. Po pierwsze dlatego, że jest bardzo niebezpieczny. Aby przekonać się o tym, jak bardzo, wystarczy sobie wyobrazić, że sędzia staje się podejrzanym o dokonanie okrutnego morderstwa. I co wówczas? Czy zgodnie z apelem zarządu sąd dyscyplinarny powinien zawiesić postępowanie i tym samym zafundować takiemu sędziemu choćby tymczasową bezkarność (o uchyleniu mu immunitetu, co otwiera drogę do pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej, może zdecydować tylko sąd dyscyplinarny)?


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • realista(2019-06-05 09:40) Zgłoś naruszenie 148

  Oczywiście lepsze jest docelowe pozwolenie ID SN na orzekanie jak w sprawie A. Czubieniak ... PS. Jest obecnie jakiś sędzia oskarżony o morderstwo ? Bo nie zauważyłem ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ad(2019-06-05 08:52) Zgłoś naruszenie 714

  Sedzia w sprawie spadkowej wyjela zeznanie i wlozyla inne .Prokuraura bada sprawe od 2006 roku i nie ma odpowiedzi Ns 2267/1977 Sad Bielsk Podlaski .Uczesnik posepowania nieobecn (powod)A

  Odpowiedz
 • gość 123(2019-06-05 22:36) Zgłoś naruszenie 70

  Znamienna ewolucja poglądów Pani redaktor. Gdzie ten wczesny radykalizm, ten ton bojowniczki ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości? Nie udało się wysadzić KRS, nowych izb w SN... a wiatr historii wieje już w inną stronę. Trzeba przetrwać te najbliższe 4 lata, przystosować się, zganić niedawnych przyjaciół, pochwalić niedawnych wrogów. Już za parę miesięcy DGP ustami Pani redaktor będzie chwaliło zmiany w prawie, dalsze reformy. W sumie kto chce podzielić losy Wyborczej?

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-06-05 08:20) Zgłoś naruszenie 67

  Czyżby już rozpoczęto poszukiwanie sposobu na Stowarzyszenie Iustytia....... 😁

  Odpowiedz
 • zbyt dużo emocji(2019-06-05 12:55) Zgłoś naruszenie 67

  Sędziowie to spokojna grupa zawodowa. Nie trzeba przywoływać aż tak drastycznych, hipotetycznych czynów, bo chodzi o apel stowarzyszenia będący tylko manifestacją polityczną, jakich wiele. Walczą ale przecież nie zabijają.

  Odpowiedz
 • Henek(2019-06-05 17:06) Zgłoś naruszenie 411

  Skoro autorce tekstu opadly rece - to bardzo dobrze ! Penie juz nie napisze wiecej zadnego glupiego tekstu.To co dotad "wyprodukowala" zupelnie wystarczy !!!! He he he he he he he.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane