Kto powinien reagować na demoralizację nastolatków? Resort wierzy w pedagogów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.06.2019, 07:40; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:50
Resort tłumaczy również, że projektowane rozwiązanie będzie korzystniejsze dla nieletnich niż obowiązujące przepisy

Resort tłumaczy również, że projektowane rozwiązanie będzie korzystniejsze dla nieletnich niż obowiązujące przepisyźródło: ShutterStock

To szkoły, a nie policja czy sąd rodzinny powinny w pierwszej kolejności reagować na demoralizację nastolatków lub popełnienie przez nich czynów karalnych – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości, broniąc tym samym projektu nowej ustawy o nieletnich.

O tym, że część zaproponowanych rozwiązań budzi wątpliwości wielu podmiotów, w tym m.in. Rządowego Centrum Legislacji, DGP pisał na początku zeszłego tygodnia. Wskazywaliśmy wówczas na obawy co do przepisu, zgodnie z którym dyrektorzy szkół będą mogli zdecydować, czy zgłoszą policji lub sądowi rodzinnemu, że nieletni jest zdemoralizowany lub że popełnił czyn karalny. Nie będą musieli tego robić, gdy uznają, że w danym przypadku wystarczy zastosować „środki oddziaływania wychowawczego”, czyli np. udzielić uczniowi pouczenia. Drugim warunkiem skorzystania z tego narzędzia będzie brak sprzeciwu ze strony rodzica lub opiekuna nieletniego.

Jednak zdaniem RCL to za mało. Jak bowiem zauważa centrum, brak ograniczeń co do charakteru lub rodzaju czynu karalnego, którego dopuszczenie się przez nieletniego może skutkować zastosowaniem przez dyrektora szkoły środków oddziaływania wychowawczego, teoretycznie może prowadzić do sytuacji, kiedy to dyrektor nie zgłosi policji lub sądowi rodzinnemu np. faktu popełnienia przez ucznia przestępstwa. Z kolei policja obawia się, że może to prowadzić do ukrywania skali przestępczości w szkołach.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2019-06-09 19:01) Zgłoś naruszenie 01

    Policja ma doświadczenia. Wie, co mówi. Wszystkie czyny przestępcze powinny być zgłaszane na policję. Dyrektor nie wie, co kryje się za agresywnym zachowaniem ucznia. Nie wchodzi do patologicznych rodzin i często jest przez nie przymuszana do odstąpienia od środków zaradczych, Szkoła już dawno ma wytrącone wszystkie narzędzia z ręki przez prawa ucznia, prawa dziecka, patologiczne rodziny, media , roszczeniowych rodziców i takich , którzy kompletnie nie zajmują się dziećmi, kuratoria, które zawsze za wszelkie działania nastolatka obwiniają nauczyciela i stoją po stronie skarżących się rodziców i młodocianych osobników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane