statystyki

Po co PESEL w czytelni?

autor: Szymon Cydzik27.05.2019, 19:00
biblioteka

Brakuje przepisów określających, jakie informacje o czytelnikach może zbierać biblioteka.źródło: ShutterStock

Brakuje przepisów określających, jakie informacje o czytelnikach może zbierać biblioteka.

Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie studenci mogą korzystać dzięki legitymacji. Gdy jednak ktoś już skończył studia, musi założyć nową kartę. W tym celu potrzebny jest dowód osobisty, z którego pobiera się zarówno PESEL, jak i numer oraz serię dokumentu. Dane te wystarczą do wzięcia kredytu – czy są jednak konieczne do założenia karty bibliotecznej, na którą nie można nawet wypożyczyć książki do domu?

– Niestety nie ma żadnych szczególnych przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych przez biblioteki – wskazuje adwokat Paweł Litwiński z kancelarii Barta Litwiński. – Co więcej, pobieżna kwerenda prowadzi do wniosku, że biblioteki bardzo różnie podchodzą do ochrony danych osobowych czytelników – dość powiedzieć, że nie ma nawet zgodności co do tego, jaka jest podstawa przetwarzania tych danych i czy jest ono niezbędne do wykonywania umowy z biblioteką, czy może do wykonywania przez placówki ich ustawowych zadań. Szkoda, bo to ogromny zasób danych osobowych i przy okazji ustawy sektorowej można to było uregulować – dodaje ekspert.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane