statystyki

Brak możliwości zaskarżenia skargą kasacyjną postanowienia NSA zgodne z konstytucją

autor: Paulina Szewioła16.05.2019, 08:07; Aktualizacja: 16.05.2019, 08:07
Brak możliwości wniesienia jakiegokolwiek środka odwoławczego od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego odrzucającego skargę o wznowienie postępowania przed tym sądem jest zgodny z ustawą zasadniczą – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Brak możliwości wniesienia jakiegokolwiek środka odwoławczego od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego odrzucającego skargę o wznowienie postępowania przed tym sądem jest zgodny z ustawą zasadniczą – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.źródło: ShutterStock

Brak możliwości wniesienia jakiegokolwiek środka odwoławczego od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego odrzucającego skargę o wznowienie postępowania przed tym sądem jest zgodny z ustawą zasadniczą – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która wniosła o wznowienie zakończonego prawomocnym wyrokiem NSA postępowania. W skardze podnosiła, że nie była należycie reprezentowana. W wydanym na posiedzeniu niejawnym postanowieniu NSA nie zgodził się na wznowienie postępowania. Dlatego skarżąca wniosła skargę kasacyjną także na to orzeczenie. NSA ją również odrzucił. W uzasadnieniu postanowienia wskazał, iż skarga kasacyjna przysługuje od orzeczeń ściśle wskazanych w art. 173 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 60), tj. wydanych przez wojewódzkie sądy administracyjne. Nie ma natomiast możliwości zaskarżenia orzeczeń NSA, gdyż są one prawomocne od chwili ogłoszenia. Nie przysługuje zatem od nich żaden środek odwoławczy. Z tych względów skarga kasacyjna wniesiona od orzeczenia NSA jest niedopuszczalna i musi zostać odrzucona.

Spółka zdecydowała się skierować do TK skargę, kwestionując zgodność z ustawą zasadniczą art. 173 par. l ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 60). Przepis ten nie przewiduje możliwości zaskarżenia skargą kasacyjną postanowienia NSA odrzucającego skargę o wznowienie postępowania przed tym sądem (nawet gdy sąd ten orzekał po raz pierwszy w sprawie skargi o wznowienie postępowania). Zdaniem spółki narusza to wynikające z konstytucji prawo do sprawiedliwego jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • teresa(2019-11-29 01:17) Zgłoś naruszenie 00

    Po co te sądy skoro przepisy są niekompletne, bądź cząstkowe i zamykające nam drogę do sprawiedliwości. Przecież NSA jest kontynuacją WSA, następnie WSA jest kontynuacją US, to jaki ma być sprawiedliwy wyrok NSA. To CHORE !!!!!!!!!!!!!!!!! Sądy utrzymywane z naszych podatków. Nie chcę ich utrzymywać skoro nie ma sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • smutek(2019-05-16 12:17) Zgłoś naruszenie 01

    Koszmar ....nie mamy prawa do uczciwych sądów....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane