statystyki

O ileż łatwiejsze byłoby życie w Polsce, gdyby instytucje działały jawnie [WYWIAD]

autor: Katarzyna Batko-Tołuć, Szymon Osowski19.05.2019, 20:00; Aktualizacja: 19.05.2019, 20:26
O ileż łatwiejsze byłoby życie w Polsce, gdyby instytucje działały jawnie, – tak jak nakazuje to prawo

O ileż łatwiejsze byłoby życie w Polsce, gdyby instytucje działały jawnie, – tak jak nakazuje to prawoźródło: ShutterStock

Wiele spraw o poważnych konsekwencjach dla zdrowia i życia ludzi lub obciążających dla budżetu państwa nie wydarzyłoby się, gdyby ktoś zwrócił uwagę na widoczne nieprawidłowości.

P rzeczytaliśmy ostatnio publikację wydaną z okazji stulecia Najwyższej Izby Kontroli („100 kontroli z archiwum NIK”). Jest to ciekawa pozycja pokazująca, jak w ciągu stu lat uczyliśmy się w państwie pilnowania wspólnych pieniędzy oraz jakie znaczenie mają nie tylko przepisy prawa, lecz także zaangażowanie urzędników i decydentów w realizację ich misji i służby.

W Polsce funkcjonują różnego typu instytucje kontrolne o wyraźnie zdefiniowanych uprawnieniach. W wielu podmiotach istnieją kontrole wewnętrzne. Ich wszystkie działania służą lepszemu funkcjonowaniu instytucji, którym w demokratycznym państwie obywatele powierzyli konkretne zadania. Obywatele zachowali jednocześnie prawo zawarte w art. 4 Konstytucji RP mówiącym o zwierzchniej roli narodu i całą serię uprawnień zapisanych w rozdziale II konstytucji (Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela). Mogą zatem swobodnie dowiadywać się o jakość działania wszelkich instytucji (art. 61), wyrażać swoje opinie na temat ich działalności (art. 54), wnioskować do nich o podejmowanie konkretnych działań (art. 63), ba!, nawet demonstrować swoje niezadowolenie lub uznanie (art. 57) lub stowarzyszać się, by kontrolować działanie konkretnej instytucji (art. 58). 


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane