RODO nie jest głupie, ale bywa głupio stosowane

autor: Sławomir Wikariak14.05.2019, 07:57; Aktualizacja: 14.05.2019, 07:58
Do przepisów o ochronie danych osobowych trzeba podchodzić nie tylko z głową, ale również w sposób elastyczny – przekonują prawnicy.

Do przepisów o ochronie danych osobowych trzeba podchodzić nie tylko z głową, ale również w sposób elastyczny – przekonują prawnicy.źródło: ShutterStock

Do przepisów o ochronie danych osobowych trzeba podchodzić nie tylko z głową, ale również w sposób elastyczny – przekonują prawnicy.

Niebawem minie rok stosowania unijnego rozporządzenia 2016/679 o ochronie danych osobowych. Wielu wciąż uważa jego przepisy za niepotrzebne, albo wręcz głupie. Czy rzeczywiście takie są? M.in. na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie konferencji naukowej: „RODO – od analizy modelu do stosowania prawa”.

RODO nie jest głupie, głupie natomiast bywa jego stosowanie – uznał dr hab. Mariusz Krzysztofek z Instytutu Ochrony Danych Osobowych, podkreślając, że unijnego rozporządzenia nie można stosować w sposób bezrefleksyjny.

Nie oznacza to, że przepisy RODO są łatwe w interpretacji. Przykładem mogą być choćby czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze. Są one zwolnione ze stosowania RODO. Pytanie tylko, o jakie czynności chodzi. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sam fakt, że dane osobowe są dostępne w internecie dla nieograniczonej liczby osób, może wykluczać ich przetwarzanie wyłącznie w prywatnych osobistych celach. Czy tak jest w istocie? Zdaniem Grupy Roboczej Art. 29, niekoniecznie. Podobnie uważa dr hab. Mariusz Krzysztofek. To samo dotyczy zresztą pozostałych kryteriów, które świadczą o wychodzeniu poza granice celów osobistych (np. związek z działalnością zarobkową i handlową).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • oliwia24(2019-05-14 10:20) Zgłoś naruszenie 03

    Cześć panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwiax24

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane