statystyki

Sądownictwo administracyjne 2.0 zbliża się wielkimi krokami

autor: Piotr Szymaniak13.05.2019, 07:29; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:53
prawo, internet, IT, ICT, www

W przepisach określono m.in. formę, w jakiej dokumenty sądowe mogą być utrwalane w wypadku akt sprawy prowadzonej w postaci elektronicznej, a także wprowadzono m.in. wymóg podawania przez strony postępowania numerów PESEL, KRS, NIP i REGON.źródło: ShutterStock

Senat zatwierdził bez poprawek nowelizację prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.) dostosowującą procedury do informatyzacji postępowania.

Nowe rozwiązania umożliwią stronom, uczestnikom postępowania, a także występującym w sporach pełnomocnikom wymianę pism procesowych z sądami w postaci elektronicznej.

Prowadzenie akt w formie cyfrowej ma zoptymalizować pracę sędziów i pracowników sądów. Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów czas rozstrzygania sporów administracyjnych ma się skrócić, a zarówno obywatele, jak i Skarb Państwa zaoszczędzą na kosztach korespondencji. Szacuje się, że sami tylko profesjonalni pełnomocnicy wydadzą na nią w sumie około milion złotych mniej rocznie. Co ważne, strony uzyskają też łatwiejszy dostęp do akt, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed wglądem do nich osób trzecich. 


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Zdzicho Pięcsetplusiński(2019-05-13 09:41) Zgłoś naruszenie 181

  "Prowadzenie akt w formie cyfrowej ma zoptymalizować pracę sędziów i pracowników sądów." W Polsce informatyzacje w biurach przperowadza sie "obok" a nie "zamiast". Efektem jest dublowanie biurokracji, bo duzo rzeczy robi sie w tradycyjnych "papierach" i obok elektronicznie. Wspolczuje pracownikom oblsugi adm. - beda mieli 2 x tyle pracy co obecnie, przy czym zakładam ze system elektroniczny bedzie dzialal sprawnie, bo jak nie bedzie sprawnie dzialal to juz "kaplica"

  Odpowiedz
 • Ardaszir(2019-05-13 19:10) Zgłoś naruszenie 40

  Chciałbym widzieć cyfryzację projektu budowlanego na potrzeby sądu administracyjnego. Najlepiej projektu jakiegoś wiaduktu wielkości szafki na buty.

  Odpowiedz
 • raj wklejania czyli sądy administracyjne(2019-05-13 20:33) Zgłoś naruszenie 20

  Teraz to dopiero będzie "kopiuj, wklej" z pism stron. Jak uzasadnienia sądowe miały po 20-30 stron to teraz tego bełkotu będzie 60. Poza tym w komputerze źle się czyta, więc nikt tych pism czytał nie będzie,

  Odpowiedz
 • ara(2019-05-14 05:21) Zgłoś naruszenie 02

  Pierwsza reforma to powinna być taka, że pełnomocnikiem w Sądzie Administracyjnym powinien móc być każdy. Śmieszy mnie, że jako urzędas mogę występować w sądzie jako pełnomocnik pracodawcy, w sprawach wartych miliony, a jako osoba fizyczna nie mogę reprezentować kolegi w sprawie wartej 2 tysiaki. Za to mecenasi, którzy najczęściej nie mają pojęcia o co chodzi w sprawie, nie wspominająć o nich w zasadzie żadnym doświadczeniu w takim sądzie - mają nieograniczoną zdolność. Kto coś takiego wymyślił?

  Odpowiedz
 • oliwia24(2019-05-14 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Hej panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwiax24

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane