statystyki

Naruszenie zasad prawidłowej legislacji: Przykładem ostatnia ustawa o SN

autor: Patryk Słowik06.05.2019, 07:22; Aktualizacja: 06.05.2019, 07:23
Złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w wersji przegłosowanej przez Sejm, a następnie Senat, nie zmienia żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w wersji przegłosowanej przez Sejm, a następnie Senat, nie zmienia żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.źródło: ShutterStock

Złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w wersji przegłosowanej przez Sejm, a następnie Senat, nie zmienia żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.

I choć tytuł przyjmowanej ustawy zmieniono w ostatniej chwili, nie ulega wątpliwości, że naruszono zasady prawidłowej legislacji. W praktyce bowiem nie odbyły się trzy czytania nad projektem. Zmiany w nim wprowadzone spowodowały, że w trakcie sejmowej procedury powstał zupełnie inny dokument.

A było to tak, że w połowie kwietnia do marszałka Sejmu trafił poselski projekt dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprost sprzeczny z konstytucją, gdyż przewidywał procedurę, w której prezydent mógłby wybrać pierwszego prezesa Sądu Najwyższego bez udziału zgromadzenia ogólnego sędziów SN (co jest wprost niezgodne z art. 183 ust. 3 konstytucji). Postanowiono także rozszerzyć uprawnienia Izby Dyscyplinarnej SN, która miałaby zajmować się uchylaniem sędziowskich immunitetów i w pierwszej, i w drugiej instancji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • re(2019-05-06 08:15) Zgłoś naruszenie 170

    Nawet bardzo luźno traktując konstytucyjny wymóg porządnej legislacji w zasadzie 100% nocnej działalności PiS w parlamencie należy uznać za niekonstytucyjne, zazwyczaj z kilku powodów naraz.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-05-06 11:21) Zgłoś naruszenie 160

    PIS i zasada prawidłowej legislacji ? parodia ! . Oni łamią konstytucję nawet jak obywatele śpią . Stanowią prawo po nocach a póżniej wielokrotnie to samo prawo - nowelizuję. To są barbarzyńcy konstytucyjni!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane