statystyki

Naruszenie zasad prawidłowej legislacji: Przykładem ostatnia ustawa o SN

autor: Patryk Słowik06.05.2019, 07:22; Aktualizacja: 06.05.2019, 07:23
Złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w wersji przegłosowanej przez Sejm, a następnie Senat, nie zmienia żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w wersji przegłosowanej przez Sejm, a następnie Senat, nie zmienia żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.źródło: ShutterStock

Złożony do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w wersji przegłosowanej przez Sejm, a następnie Senat, nie zmienia żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym.

I choć tytuł przyjmowanej ustawy zmieniono w ostatniej chwili, nie ulega wątpliwości, że naruszono zasady prawidłowej legislacji. W praktyce bowiem nie odbyły się trzy czytania nad projektem. Zmiany w nim wprowadzone spowodowały, że w trakcie sejmowej procedury powstał zupełnie inny dokument.

A było to tak, że w połowie kwietnia do marszałka Sejmu trafił poselski projekt dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprost sprzeczny z konstytucją, gdyż przewidywał procedurę, w której prezydent mógłby wybrać pierwszego prezesa Sądu Najwyższego bez udziału zgromadzenia ogólnego sędziów SN (co jest wprost niezgodne z art. 183 ust. 3 konstytucji). Postanowiono także rozszerzyć uprawnienia Izby Dyscyplinarnej SN, która miałaby zajmować się uchylaniem sędziowskich immunitetów i w pierwszej, i w drugiej instancji.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • re(2019-05-06 08:15) Zgłoś naruszenie 170

    Nawet bardzo luźno traktując konstytucyjny wymóg porządnej legislacji w zasadzie 100% nocnej działalności PiS w parlamencie należy uznać za niekonstytucyjne, zazwyczaj z kilku powodów naraz.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-05-06 11:21) Zgłoś naruszenie 160

    PIS i zasada prawidłowej legislacji ? parodia ! . Oni łamią konstytucję nawet jak obywatele śpią . Stanowią prawo po nocach a póżniej wielokrotnie to samo prawo - nowelizuję. To są barbarzyńcy konstytucyjni!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane