statystyki

Obniżone składki tylko dla ubezpieczonych w Polsce

autor: Joanna Śliwińska25.04.2019, 09:07; Aktualizacja: 25.04.2019, 09:07
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Niski przychód to niejedyny warunek obniżenia składek. Przypomnijmy, że przedsiębiorca ma prawo je obniżyć na cały kolejny rok kalendarzowy.źródło: ShutterStock

Chodzi o nową ulgę dla uzyskujących niskie przychody z prowadzonej działalności. Chociaż nie wynika to z przepisów, przy jej obliczaniu ZUS nie weźmie pod uwagę okresu podlegania innemu ustawodawstwu.

Przepisy uprawniające do obniżenia składek ze względu na niski przychód (nieprzekraczający rocznie 30-krotności minimalnego wynagrodzenia) obowiązują już kilka miesięcy, a wciąż pojawiają się nowe pytania i nieco zaskakujące odpowiedzi ZUS. Tym razem nieoczekiwaną dla siebie odpowiedź uzyskał pewien przedsiębiorca, który jednocześnie był zatrudniony na etacie w innym kraju. Okazało się bowiem, że ZUS przy ustalaniu prawa do obniżonych składek bierze pod uwagę jedynie podleganie ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie sam fakt jej prowadzenia. Nie wynika to jednak wprost z przepisów.

Trzeba spełnić inne warunki

Niski przychód to niejedyny warunek obniżenia składek. Przypomnijmy, że przedsiębiorca ma prawo je obniżyć na cały kolejny rok kalendarzowy. Ważne jest m.in. to, aby prowadził działalność przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku. Chodzi o to, aby zapobiec omijaniu prawa i zakładaniu działalności np. na kilka dni, aby korzystać z ulgi przez cały kolejny rok. Skoro więc przedsiębiorca i uzyskał niski przychód, i spełnił pozostałe warunki (m.in. prowadził działalność przez co najmniej 60 dni), może przystąpić do samodzielnego obliczania nowej, obniżonej podstawy wymiaru składek. W tym celu powinien podzielić uzyskany przychód roczny przez liczbę dni prowadzenia działalności, a otrzymaną liczbę zaokrąglić do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza, lub w dół, jeśli jest niższa. Zaokrąglona liczba jest następnie mnożona przez specjalny wskaźnik ogłaszany corocznie przez prezesa ZUS. I właśnie pierwsza część tej operacji wzbudziła wątpliwości pewnego przedsiębiorcy. Prowadził on jednocześnie działalność gospodarczą w Polsce i był zatrudniony w Islandii. Zgodnie z przepisami koordynującymi systemy zabezpieczenia społecznego w takim przypadku podlegał islandzkiemu ustawodawstwu. Nie podlegał więc przepisom polskim i nie opłacał składek ani na ubezpieczenie społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne. Cały czas jednak był wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i działalność prowadził. Jego zdaniem obliczając nowa podstawę wymiaru składek, może wziąć pod uwagę wszystkie dni prowadzenia działalności w Polsce bez względu na to, czy w tym czasie podlegał tu jakimkolwiek ubezpieczeniom. Podkreślił, że wynika to z literalnego brzmienia art. 18c ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane