statystyki

Groźba kary cielesnej uniemożliwia ekstradycję

autor: Dominika Bychawska--Siniarska20.04.2019, 07:30
więzienie, więzień, areszt

Według strasburskiego trybunału sąd państwa unijnego nie może opierać się w decyzji ekstradycyjnej wyłącznie na treści wniosku. Musi zbadać rzeczywistą praktykę wymierzania sprawiedliwości w kraju wnioskującymźródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy G.S. przeciwko Bułgarii (skarga nr 36538/17) wypowiedział się na temat zgodności z prawami człowieka potencjalnej ekstradycji do państwa, w którym stosuje się w postępowaniach karnych sankcje w postaci kar cielesnych. Tym samym nałożył na państwa członkowskie obowiązek szczegółowego badania, jakie kary mogą być zastosowane w kraju domagającym się ekstradycji – niezależnie od formalnych zapewnień władz.

Skarżący G.S. jest Gruzinem. Został zatrzymany na bułgarskim lotnisku na podstawie alertu Interpolu, według którego miał się dopuścić kradzieży 50 tys. euro z kantoru w Teheranie. Zgodnie z irańskim prawem groziła mu za taki czyn kara pozbawienia wolności.

Bułgarskie władze zatrzymały G.S. na czas otrzymania formalnego zapytania o ekstradycję. Kiedy Iran złożył wniosek w tej sprawie, sąd w Sofii zadecydował o przekazaniu Gruzina. Wskazał przy tym, że zgodnie z wnioskiem Iranu za opisany czyn groziła mu kara pozbawienia wolności, a władze kraju wnioskującego o ekstradycję zapewniły, iż wobec oskarżonego nie będą stosowane tortury ani nieludzkie traktowanie.

Decyzja została podtrzymana w apelacji. W maju 2017 r. ekstradycja została jednak wstrzymana na podstawie środka tymczasowego zasądzonego przez ETPC. W decyzji trybunału wskazano, iż władze Bułgarii powinny się powstrzymać od przekazania G.S. do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed ETPC.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane