statystyki

Efekt Celmera: Ekstradycja wstrzymana przez norweski SN, skazany Polak na wolności

autor: Piotr Szymaniak18.12.2018, 08:32; Aktualizacja: 18.12.2018, 08:35
Wątpliwości strony norweskiej budzi m.in. to, że ostateczny wyrok zapadł pod nieobecność skazanego.

Wątpliwości strony norweskiej budzi m.in. to, że ostateczny wyrok zapadł pod nieobecność skazanego.źródło: ShutterStock

Polak, którego wydanie do kraju zostało wstrzymane przez norweski Sąd Najwyższy, właśnie opuścił zakład karny.

– Zarówno sąd rejonowy, jak i apelacyjny przychyliły się do mojego wniosku. I uznały, że wobec uruchomienia długotrwałej procedury, w ramach której przedstawiciele tutejszego wymiaru sprawiedliwości będą sprawdzać, czy mój klient został skazany w rzetelnym procesie, dalsze stosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci aresztu nie może już być kontynuowane – mówi adwokat Łukasz Niedzielski z kancelarii Garstecki & Torgersen w Oslo. – Wobec mojego klienta zastosowano środki zapobiegawcze w postaci konieczności meldowania się na komisariacie trzy razy w tygodniu i zatrzymania paszportu – dodaje prawnik.

Mężczyzna, który w Polsce został skazany za rozbój na 2,5 roku pozbawienia wolności, na ostateczną decyzję norweskich władz będzie zatem oczekiwał na wolności. Precedensowa decyzja o wstrzymaniu przekazania osoby skazanej przez polski sąd, oceniona jako efekt Celmera, jest pokłosiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. akt C-216/18). TSUE orzekł w nim, że państwo wydające może przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnić się, czy w konkretnym przypadku zostały dochowane wszelkie standardy związane z prawem do rzetelnego i sprawiedliwego procesu.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane