statystyki

Obniżenie zadośćuczynienia z powodu przyczynienia się poszkodowanego liczy się od żądania powoda

autor: Szymon Cydzik16.04.2019, 16:00
Sąd Najwyższy

Obniżenie odszkodowania z powodu przyczynienia się poszkodowanego liczy się od żądania powoda.źródło: ShutterStock

Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale.

W styczniu zmrok zapada wcześnie, więc gdy o 16:50 chłopiec przechodził przez ulicę, było już ciemno. Widoczność dodatkowo pogarszał padający śnieg. Nie działały też ani latarnie, ani sygnalizacja świetlna. Kierowca przejeżdżającego samochodu nie miał szans na uniknięcie zderzenia. Dziecko zmarło na miejscu wypadku. Śledztwo umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego. Uznano jednak, że choć bezpośrednią przyczyną śmierci było wejście mało letniego na jezdnię przed nadjeżdżający samochód, kierowca nie wykorzystał wszystkich środków, jakimi dysponował, by bezpiecznie dojeżdżać do przejścia.

Rodzice chłopca pozwali zakład ubezpieczeniowy, domagając się po 100 tys. zł odszkodowania dla siebie i drugiego syna. Cała rodzina bowiem bardzo ciężko zniosła śmierć dziecka. Matka wymagała opieki psychoterapeutycznej i psychiatrycznej. Ojciec cierpiał na silne objawy somatyczne i miał trudności w okazywaniu uczuć i emocji. Młodszy syn również mocno przeżył śmierć brata; istniało też zagrożenie, że życie w zaburzonym systemie rodzinnym doprowadzi do nieprawidłowości w formowaniu jego osobowości.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane