statystyki

Opona w samolocie przebita, odszkodowania nie będzie

autor: Patryk Słowik08.04.2019, 09:21; Aktualizacja: 08.04.2019, 09:29
To kolejne niekorzystne dla pasażerów orzeczenie TS UE.

To kolejne niekorzystne dla pasażerów orzeczenie TS UE.źródło: ShutterStock

W przypadku uszkodzenia opony samolotu przez śrubę znajdującą się na pasie startowym przewoźnik lotniczy co do zasady będzie zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźnienie. Wyjątek od reguły zaistnieje jedynie wówczas, gdy przedsiębiorca nie zastosuje wszystkich środków, którymi dysponuje, w celu ograniczenia opóźnienia lotu. To kluczowy wniosek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. I zarazem kolejna sprawa dotycząca tego, kiedy pasażerom linii lotniczych należą się pieniądze, a kiedy nie.

Tym razem wątpliwości, jak należy interpretować stosowane wprost unijne rozporządzenie nr 261/2004, powziął sąd niemiecki. Prawa pasażerów są chronione na podobnych zasadach w całej UE. Unijny prawodawca postanowił jednak zwolnić przewoźników z odpowiedzialności, gdy okoliczności, które doprowadziły do opóźnienia lub odwołania lotu, były nadzwyczajne. „Okoliczności te mogą, w szczególności, zaistnieć w przypadku destabilizacji politycznej, warunków meteorologicznych uniemożliwiających dany lot, zagrożenia bezpieczeństwa, nieoczekiwanych wad mogących wpłynąć na bezpieczeństwo lotu oraz strajków mających wpływ na działalność przewoźnika” – stwierdzono w motywie 14 do rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Ruchu(2019-04-08 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby ten "kluczowy wniosek wyroku Trybunału Sprawiedliwośc" i kluczowe Sądownictwo w RP wzięło pod uwagę ,że podobnie jak słuzby czyszczące jezdnie po drogach powinny jeżdzić samochody służb porządkowych z magnesami neodymowymi od podwozia aby uprzątać śruby ,gwoździe i inne metalowe śmieci które przebijają Nam opony w autach to by była gitara!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane