statystyki

Opona w samolocie przebita, odszkodowania nie będzie

autor: Patryk Słowik08.04.2019, 09:21; Aktualizacja: 08.04.2019, 09:29
To kolejne niekorzystne dla pasażerów orzeczenie TS UE.

To kolejne niekorzystne dla pasażerów orzeczenie TS UE.źródło: ShutterStock

W przypadku uszkodzenia opony samolotu przez śrubę znajdującą się na pasie startowym przewoźnik lotniczy co do zasady będzie zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźnienie. Wyjątek od reguły zaistnieje jedynie wówczas, gdy przedsiębiorca nie zastosuje wszystkich środków, którymi dysponuje, w celu ograniczenia opóźnienia lotu. To kluczowy wniosek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. I zarazem kolejna sprawa dotycząca tego, kiedy pasażerom linii lotniczych należą się pieniądze, a kiedy nie.

Tym razem wątpliwości, jak należy interpretować stosowane wprost unijne rozporządzenie nr 261/2004, powziął sąd niemiecki. Prawa pasażerów są chronione na podobnych zasadach w całej UE. Unijny prawodawca postanowił jednak zwolnić przewoźników z odpowiedzialności, gdy okoliczności, które doprowadziły do opóźnienia lub odwołania lotu, były nadzwyczajne. „Okoliczności te mogą, w szczególności, zaistnieć w przypadku destabilizacji politycznej, warunków meteorologicznych uniemożliwiających dany lot, zagrożenia bezpieczeństwa, nieoczekiwanych wad mogących wpłynąć na bezpieczeństwo lotu oraz strajków mających wpływ na działalność przewoźnika” – stwierdzono w motywie 14 do rozporządzenia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Ruchu(2019-04-08 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby ten "kluczowy wniosek wyroku Trybunału Sprawiedliwośc" i kluczowe Sądownictwo w RP wzięło pod uwagę ,że podobnie jak słuzby czyszczące jezdnie po drogach powinny jeżdzić samochody służb porządkowych z magnesami neodymowymi od podwozia aby uprzątać śruby ,gwoździe i inne metalowe śmieci które przebijają Nam opony w autach to by była gitara!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane