statystyki

Odsetki za samolot startujący pod balkonem

autor: Patryk Słowik12.11.2019, 07:41; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:41
Co do zasady porty lotnicze powinny płacić odsetki liczone od dnia wezwania do zapłaty. Ale od tej zasady mogą być wyjątki. Tak można skonkludować wydaną w ostatni piątek uchwałę Sądu Najwyższego.

Co do zasady porty lotnicze powinny płacić odsetki liczone od dnia wezwania do zapłaty. Ale od tej zasady mogą być wyjątki. Tak można skonkludować wydaną w ostatni piątek uchwałę Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Co do zasady porty lotnicze powinny płacić odsetki liczone od dnia wezwania do zapłaty. Ale od tej zasady mogą być wyjątki. Tak można skonkludować wydaną w ostatni piątek uchwałę Sądu Najwyższego.

Sprawa była związana z obecnym na wokandzie SN już kilkadziesiąt razy art. 129 prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1396 ze zm.). W myśl jego ust. 1, jeśli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości użytkowanie jej lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel może żądać wykupienia jej. Ustęp 2 przyznaje właścicielowi prawo do żądania odszkodowania za szkodę. Obejmuje ona również zmniejszenie wartości nieruchomości.

Tym razem SN zajmował się kwestią odsetek. W Poznaniu w sądach znajduje się kilkaset spraw dotyczących niedogodności wywołanych przez funkcjonowanie portu Poznań-Ławica. Sęk w tym, że dwie osoby mieszkające w tym samym bloku, w których sprawie tego samego dnia w jednym sądzie zapadają wyroki, mogą otrzymać kwoty różniące się nawet o kilkanaście tys. zł. Dlaczego? Otóż zdaniem części składów orzekających w sądach powszechnych (sprawy w II instancji rozpoznaje sąd okręgowy i sąd apelacyjny – w zależności od wartości przedmiotu sporu) ustawowe odsetki za opóźnienie należy liczyć od momentu wezwania do zapłaty. Zdaniem innych – od momentu ustalenia wysokości odszkodowania. Niekiedy sądy stwierdzają, że od chwili wyrokowania.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane