statystyki

Odsetki za samolot startujący pod balkonem

autor: Patryk Słowik12.11.2019, 07:41; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:41
Co do zasady porty lotnicze powinny płacić odsetki liczone od dnia wezwania do zapłaty. Ale od tej zasady mogą być wyjątki. Tak można skonkludować wydaną w ostatni piątek uchwałę Sądu Najwyższego.

Co do zasady porty lotnicze powinny płacić odsetki liczone od dnia wezwania do zapłaty. Ale od tej zasady mogą być wyjątki. Tak można skonkludować wydaną w ostatni piątek uchwałę Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Co do zasady porty lotnicze powinny płacić odsetki liczone od dnia wezwania do zapłaty. Ale od tej zasady mogą być wyjątki. Tak można skonkludować wydaną w ostatni piątek uchwałę Sądu Najwyższego.

Sprawa była związana z obecnym na wokandzie SN już kilkadziesiąt razy art. 129 prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1396 ze zm.). W myśl jego ust. 1, jeśli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości użytkowanie jej lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel może żądać wykupienia jej. Ustęp 2 przyznaje właścicielowi prawo do żądania odszkodowania za szkodę. Obejmuje ona również zmniejszenie wartości nieruchomości.

Tym razem SN zajmował się kwestią odsetek. W Poznaniu w sądach znajduje się kilkaset spraw dotyczących niedogodności wywołanych przez funkcjonowanie portu Poznań-Ławica. Sęk w tym, że dwie osoby mieszkające w tym samym bloku, w których sprawie tego samego dnia w jednym sądzie zapadają wyroki, mogą otrzymać kwoty różniące się nawet o kilkanaście tys. zł. Dlaczego? Otóż zdaniem części składów orzekających w sądach powszechnych (sprawy w II instancji rozpoznaje sąd okręgowy i sąd apelacyjny – w zależności od wartości przedmiotu sporu) ustawowe odsetki za opóźnienie należy liczyć od momentu wezwania do zapłaty. Zdaniem innych – od momentu ustalenia wysokości odszkodowania. Niekiedy sądy stwierdzają, że od chwili wyrokowania.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane