Czy nowi sędziowie SN są osobami uprawnionymi do orzekania?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.04.2019, 08:57; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:57
Sąd Najwyższy

Jednocześnie SN poinformował, że pełny skład Izby Dyscyplinarnej zbierze się już w środę, 10 kwietnia.źródło: ShutterStock

Czy nowi sędziowie Sądu Najwyższego, którzy orzekają przede wszystkim w Izbie Dyscyplinarnej oraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, są osobami uprawnionymi do orzekania i czy skład orzekający, w którym zasiada taka osoba, jest prawidłowo obsadzony?

A co za tym idzie, czy udział takiej osoby w składzie sądu narusza wynikające z art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności prawo do sądu ustanowione ustawą, polegające na powołaniu na urząd sędziego w wyniku procedury obarczonej naruszeniami prawa?

Takie pytania zadał w zeszły wtorek składowi poszerzonemu trzyosobowy skład ID. Ten odniósł się do tego w piątek, a więc po zaledwie trzech dniach – lecz nie udzielił odpowiedzi, tylko skierował sprawę do… pełnego składu izby.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ? (2019-04-08 09:56) Zgłoś naruszenie 238

  Skoro postępowanie prowadzące do ich powołania było na pewno nieważne (brak kontrasygnaty) a PAD wręczył im nominację mimo obowiązującego i skutecznego zabezpieczenia przez NSA, to chyba odpowiedź na tytułowe pytanie musi być i jest absolutnie oczywista, niezależnie od poglądów politycznych odpowiadającego?

  Odpowiedz
 • fsg(2019-04-08 10:22) Zgłoś naruszenie 726

  Czy ten temat nie jest już trochę nudny? Czy oni rzeczywiście coś strasznego tam robią? Dziennikarskie bicie piany...

  Odpowiedz
 • kokojumbo(2019-04-08 13:34) Zgłoś naruszenie 624

  EEE tam, Do orzekania uprawniona jest tylko Pani Gersdorf.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane