statystyki

Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

autor: Szymon Cydzik08.04.2019, 08:43; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:43
Po zmianach wystarczające będzie zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy.

Po zmianach wystarczające będzie zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało nowelizację, która ma uprościć i doprecyzować przepisy związane ze wznoszeniem budynków. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Po zmianach wystarczające będzie zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy. Brak złożonego sprzeciwu wystarczy, by korzystać z obiektu. Do zawiadomienia trzeba będzie dołączyć oświadczenia m.in.: o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, o terminie zakończenia inwestycji czy o dysponowaniu ekspertyzą techniczną. Ma to zachęcić właścicieli starych obiektów wzniesionych bez pozwolenia do ich legalizacji (obecnie niewiele osób zgłasza samowolę, bojąc się wydania nakazu rozbiórki).

Zmienią się też zasady nakładania kar za nielegalne użytkowanie budynków. Organ będzie musiał najpierw pouczyć, że obiekt nie jest użytkowany zgodnie z prawem, a po 30 dniach sprawdzić, czy sytuacja się zmieniła. Dopiero gdy bezprawność się utrzyma, wymierzy karę. Po 14 dniach sprawdzi po raz kolejny i w razie konieczności nałoży ponowną, pięciokrotnie wyższą karę.

Uproszczone zostaną zasady zgłaszania przebudowy domów jednorodzinnych. Obecnie zgłoszenia wymaga każda zmiana, która powoduje zwiększenie obszaru oddziaływania obiektu. Według projektu obowiązek ten ma zostać ograniczony tylko do przypadków, gdy w wyniku zwiększenia obszar oddziaływania przekroczy granice działki, na której stoi dom.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ardaszir(2019-04-08 21:47) Zgłoś naruszenie 20

    Idea słuszna, tyle, że w ogóle nie badałbym kwestii prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli przez ponad 20 lat nikt nie plumkał o tę samowolę, to niech się teraz kłócą cywilnie ZA PIENIĄDZE przed sądem powszechnym, a nie za darmo przed PINB. Gwarantuję, że 90% pieniaczy odpuści.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane