statystyki

Ploszka: Gorzowska sędzia została ukarana za wydanie orzeczenia zgodnego ze standardami ochrony praw człowieka

autor: Dr Adam Ploszka02.04.2019, 13:26; Aktualizacja: 02.04.2019, 13:27
Sąd Najwyższy

Sprawa sędzi Aliny Czubieniak przejdzie do historii z wielu powodów. Jednym z nich będzie to, że w istocie rzeczy sędzia została przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego ukarana za orzeczenie w pełni zgodne ze standardami ochrony praw człowieka.źródło: ShutterStock

Sprawa sędzi Aliny Czubieniak przejdzie do historii z wielu powodów. Jednym z nich będzie to, że w istocie rzeczy sędzia została przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego ukarana za orzeczenie w pełni zgodne ze standardami ochrony praw człowieka.

D la przypomnienia – delikt dyscyplinarny, za który została ukarana gorzowska sędzia, miał polegać na dopuszczeniu się przez nią oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa z uwagi na uchylenie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu z powodu braku obrońcy, w sytuacji gdy w sprawie występuje tzw. obrona obligatoryjna, tj. gdy zachodziła wątpliwość co do poczytalności tymczasowo aresztowanego.

Sprawa ta stanowi doskonałą okazję do przypomnienia ważnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 31 marca 2009 r. w sprawie Płonka przeciwko Polsce (skarga nr 20310/02), który wyznaczył standard postępowania w sprawach podobnych do tej, za którą dyscyplinarnie ukarana została sędzia Czubieniak.

W wyroku tym Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie przez Polskę prawa do sądu zagwarantowanego w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka poprzez niezapewnienie tzw. wrażliwej osobie, której przysługuje obrona obligatoryjna, możliwości korzystania z pomocy obrońcy (katalog podmiotów wrażliwych, którym należy się pomoc obrońcy, został określony w art. 79 i 80 k.p.k.).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • rene kolejorz (2019-04-02 13:55) Zgłoś naruszenie 243

    Skandaliczność tej sprawy polega na tym, że nie tylko ukaranie dyscyplinarne nastąpiło za samą treść rozsztrygnięcia (co oczywiście jest niedopuszczalne samo w sobie), ale za orzeczenie wręcz wzorcowe.

    Odpowiedz
  • Taka Prawda(2019-04-02 16:51) Zgłoś naruszenie 171

    WIECZNA HAŃBA na "sędziego" Pawła Czubika !!! Niechaj będzie przeklęte imię jego!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane