statystyki

Zasady wyłączania sędziów trafią przed trybunał

autor: Patryk Słowik28.03.2019, 07:22; Aktualizacja: 28.03.2019, 07:36
W praktyce trwa batalia o to, czy „nowi” sędziowie SN powinni orzekać, czy nie

W praktyce trwa batalia o to, czy „nowi” sędziowie SN powinni orzekać, czy nieźródło: ShutterStock

Czy art. 49 kodeksu postępowania cywilnego w zakresie, w jakim sąd może rozpoznać wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania go przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, jest zgodny z konstytucją? Z tym problemem zmierzy się Trybunał Konstytucyjny. Pytanie prawne w tej kwestii sformułował Sąd Najwyższy.

Na posiedzeniu w Izbie Cywilnej SN rozpoznawana była skarga kasacyjna w sprawie o stwierdzenie nieważności czynności prawnej. Pełnomocnik powodów złożył wniosek o wyłączenie trójki tzw. nowych sędziów. W swym piśmie wskazał, że zostali oni sędziami SN na podstawie znowelizowanych w 2018 r. przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Uchwały KRS w przedmiocie wniosków o ich powołanie zostały zaś zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który z kolei postanowił skierować w sprawie pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pełnomocnik strony powołał się także na argumentację użytą w postanowieniu Sądu Najwyższego z 20 marca 2019 r. (sygn. akt III CO 121/18).


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • re(2019-03-28 08:28) Zgłoś naruszenie 140

    Tytuł mylący. Pytanie w ogóle nie dotyczy zasad wyłączania lecz szczegółowej kwestii, interesującej akurat dla tego składu orzekającego, w żaden jednak sposób nie rzutującej na zasady.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane