statystyki

Zasady wyłączania sędziów trafią przed trybunał

autor: Patryk Słowik28.03.2019, 07:22; Aktualizacja: 28.03.2019, 07:36
W praktyce trwa batalia o to, czy „nowi” sędziowie SN powinni orzekać, czy nie

W praktyce trwa batalia o to, czy „nowi” sędziowie SN powinni orzekać, czy nieźródło: ShutterStock

Czy art. 49 kodeksu postępowania cywilnego w zakresie, w jakim sąd może rozpoznać wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania go przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, jest zgodny z konstytucją? Z tym problemem zmierzy się Trybunał Konstytucyjny. Pytanie prawne w tej kwestii sformułował Sąd Najwyższy.

Na posiedzeniu w Izbie Cywilnej SN rozpoznawana była skarga kasacyjna w sprawie o stwierdzenie nieważności czynności prawnej. Pełnomocnik powodów złożył wniosek o wyłączenie trójki tzw. nowych sędziów. W swym piśmie wskazał, że zostali oni sędziami SN na podstawie znowelizowanych w 2018 r. przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Uchwały KRS w przedmiocie wniosków o ich powołanie zostały zaś zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który z kolei postanowił skierować w sprawie pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pełnomocnik strony powołał się także na argumentację użytą w postanowieniu Sądu Najwyższego z 20 marca 2019 r. (sygn. akt III CO 121/18).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • re(2019-03-28 08:28) Zgłoś naruszenie 140

    Tytuł mylący. Pytanie w ogóle nie dotyczy zasad wyłączania lecz szczegółowej kwestii, interesującej akurat dla tego składu orzekającego, w żaden jednak sposób nie rzutującej na zasady.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane