statystyki

Odkręcanie zmian w TK krok po kroku. Opozycja mówi o uzdrawianiu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki02.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:52
Ukoronowaniem procesu miałaby być nowa ustawa, a nawet zmiana konstytucji. Zdaniem autorów raportu kluczem jest odpolitycznienie wyboru sędziów TK i wprowadzenie mechanizmu, który pozwoliłby najpełniej weryfikować kandydatów.

Ukoronowaniem procesu miałaby być nowa ustawa, a nawet zmiana konstytucji. Zdaniem autorów raportu kluczem jest odpolitycznienie wyboru sędziów TK i wprowadzenie mechanizmu, który pozwoliłby najpełniej weryfikować kandydatów.źródło: ShutterStock

Dziś mamy poznać raport opracowany przez prawników na potrzeby parlamentarnego zespołu do spraw ładu konstytucyjnego.

Plan opozycji na odwrócenie dokonanych przez PiS zmian w sądzie konstytucyjnym ma kilka etapów. Pierwszym jest usunięcie sędziów dublerów i powrót na ich miejsce sędziów wybranych przez poprzedni Sejm. Następnie weryfikacja wyboru prezesa TK oraz usunięcie tych sędziów, którzy dopuścili się złamania prawa. Ukoronowaniem zmian byłaby nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Taki scenariusz został zarysowany w raporcie przygotowanym na potrzeby parlamentarnego zespołu do spraw ładu konstytucyjnego i praworządności.

W jego skład wchodzi 11 posłów, w większości należących do partii opozycyjnych. Przewodniczącą jest Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) i to właśnie ona będzie dziś prezentować raport w Sejmie. – Istotne, by przy dokonywaniu zmian trzymać się litery konstytucji. Nie chodzi o dokonanie rewolucji, ale o uzdrowienie TK. Przy wszystkich zmianach trzeba się trzymać procedur i prawa, stąd raporty, dyskusja i przywiązanie do zdania TSUE w tej sprawie – mówi poseł Gasiuk-Pihowicz.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Targowicom NIE !(2019-04-02 12:18) Zgłoś naruszenie 16

    TSUE nie ma nic do polskiej Konstytucji, a na jej łamanie przez opozycję jest TK i TS .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane