statystyki

Cofanie liczników zaprowadzi za kraty

autor: Piotr Szymaniak18.03.2019, 17:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:52
929 946 - tyle używanych samochodów zarejestrowano w Polsce w 2018 r.

929 946 - tyle używanych samochodów zarejestrowano w Polsce w 2018 r.źródło: ShutterStock

Nawet pięć lat więzienia będzie grozić za cofanie licznika pojazdu. To efekty niemal jednogłośnie przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego.

Zgodnie z nowym art. 306a kodeksu karnego ingerencja we wskazania drogomierza będzie zagrożona karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takiej sankcji będzie podlegać zarówno mechanik cofający licznik, jak i osoba, która taką usługę zleca. W przypadkach mniejszej wagi maksymalna kara będzie zmniejszona do lat dwóch.

Już podczas prac nad ustawą eksperci wskazywali, że ten ostatni zapis będzie sprawiał problemy interpretacyjne. Chodzi o to, czy przypadkiem mniejszej wagi będzie takie cofnięcie licznika, które ma niewielki wpływ na wartość pojazdu, czy też na rozmiar szkody. Zwłaszcza że sankcja może być nałożona nawet w momencie, gdy do szkody jeszcze nie doszło. Przykładowo gdy nieuczciwy handlarz samochodami zmienił wskazania licznika, ale auto jeszcze nie znalazło nabywcy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane