statystyki

Cofanie liczników zaprowadzi za kraty

autor: Piotr Szymaniak18.03.2019, 17:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:52
929 946 - tyle używanych samochodów zarejestrowano w Polsce w 2018 r.

929 946 - tyle używanych samochodów zarejestrowano w Polsce w 2018 r.źródło: ShutterStock

Nawet pięć lat więzienia będzie grozić za cofanie licznika pojazdu. To efekty niemal jednogłośnie przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego.

Zgodnie z nowym art. 306a kodeksu karnego ingerencja we wskazania drogomierza będzie zagrożona karą od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takiej sankcji będzie podlegać zarówno mechanik cofający licznik, jak i osoba, która taką usługę zleca. W przypadkach mniejszej wagi maksymalna kara będzie zmniejszona do lat dwóch.

Już podczas prac nad ustawą eksperci wskazywali, że ten ostatni zapis będzie sprawiał problemy interpretacyjne. Chodzi o to, czy przypadkiem mniejszej wagi będzie takie cofnięcie licznika, które ma niewielki wpływ na wartość pojazdu, czy też na rozmiar szkody. Zwłaszcza że sankcja może być nałożona nawet w momencie, gdy do szkody jeszcze nie doszło. Przykładowo gdy nieuczciwy handlarz samochodami zmienił wskazania licznika, ale auto jeszcze nie znalazło nabywcy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane