statystyki

Czy pismo adwokata może złożyć klient?

autor: Szymon Cydzik23.03.2019, 07:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Na jednej z grup adwokackich na Facebooku burzliwą dyskusję wywołał niedawno temat pism sporządzonych przez pełnomocnika, ale podpisanych i złożonych do sądu przez klienta.źródło: ShutterStock

Przepisy procedury cywilnej przewidują, że profesjonalni pełnomocnicy powinni doręczać kopię swoich pism procesowych. Niektórzy starają się tego uniknąć.

N a jednej z grup adwokackich na Facebooku burzliwą dyskusję wywołał niedawno temat pism sporządzonych przez pełnomocnika, ale podpisanych i złożonych do sądu przez klienta. Taka praktyka pozwala obejść art. 132 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1360), który stanowi, że „w toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami.

W treści pisma procesowego wniesionego do sądu zamieszcza się oświadczenie o doręczeniu odpisu pisma drugiej stronie albo o jego nadaniu przesyłką poleconą. Pisma, nie zawierające powyższego oświadczenia, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku”. Przepisy te jednak nie obowiązują, gdy pismo składa osobiście klient.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane