statystyki

Czy pismo adwokata może złożyć klient?

autor: Szymon Cydzik23.03.2019, 07:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Na jednej z grup adwokackich na Facebooku burzliwą dyskusję wywołał niedawno temat pism sporządzonych przez pełnomocnika, ale podpisanych i złożonych do sądu przez klienta.źródło: ShutterStock

Przepisy procedury cywilnej przewidują, że profesjonalni pełnomocnicy powinni doręczać kopię swoich pism procesowych. Niektórzy starają się tego uniknąć.

N a jednej z grup adwokackich na Facebooku burzliwą dyskusję wywołał niedawno temat pism sporządzonych przez pełnomocnika, ale podpisanych i złożonych do sądu przez klienta. Taka praktyka pozwala obejść art. 132 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1360), który stanowi, że „w toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami.

W treści pisma procesowego wniesionego do sądu zamieszcza się oświadczenie o doręczeniu odpisu pisma drugiej stronie albo o jego nadaniu przesyłką poleconą. Pisma, nie zawierające powyższego oświadczenia, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku”. Przepisy te jednak nie obowiązują, gdy pismo składa osobiście klient.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane