TK oceni ustawę o KRS. Wątpliwości narastają

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 14.03.2019, 07:37
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma stwierdzić, czy przepisy mówiące o tym, że sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybiera Sejm, są zgodne z ustawą zasadniczą. Mnożą się jednak wątpliwości, czy sposób procedowania w tej sprawie nie doprowadzi do wydania orzeczenia z rażącym naruszeniem prawa.

Generalnie chodzi o to, że sprawa została rozpoznana bez przeprowadzania rozprawy, na posiedzeniu niejawnym. A to, jak zauważa konstytucjonalista dr Tomasz Zalasiński w opinii sporządzonej dla Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, budzi zastrzeżenia co do zgodności z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK (Dz.U. z 2016 r. poz. 2072 ze zm.). Taki tryb procedowania przez TK jest możliwy, gdy spełnione zostaną łącznie trzy wskazane w ustawie przesłanki. Wśród nich jest m.in. wymóg, aby pisemne stanowiska wszystkich uczestników postępowania oraz pozostałe dowody zgromadzone w sprawie stanowiły wystarczającą podstawę do wydania orzeczenia. Tymczasem stanowiska te w omawianej sprawie wcale nie są zbieżne w konkluzjach. Co więcej, pojawiają się w nich zarzuty wobec wniosku KRS i te, jak mówi dr Zalasiński, wymagają wyjaśnienia na rozprawie.

Ponadto TK będzie badać nie tylko wniosek złożony przez KRS, ale także ten przedłożony przez senatorów. Tymczasem żaden z uczestników postępowania nie przedstawił na jego temat stanowiska. I choć oba wnioski są prawie identyczne, to jednak, jak zauważa dr Zalasiński, podmioty do tego uprawnione powinny odnieść się do tych zarzutów zawartych w dokumencie podpisanym przez senatorów, które nie mogły być podniesione przez KRS ze względu na jej szczególną legitymację wnioskową. Chodzi o tę część wniosku rady, w którym skarży ona przepis, zgodnie z którym w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym wszczętym przez uczestnika konkursu do Sądu Najwyższego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. ”Analiza kwestionowanego przepisu, zakresu jego zaskarżenia, a także treści uzasadnienia wniosku KRS dowodzą jednoznacznie, że postawione zarzuty nie dotyczą niezależności sądów i niezawisłości sędziów (…)„ – czytamy w opinii.


Pozostało 11% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • re(2019-03-14 08:00) Zgłoś naruszenie 43

    Nic się nie "mnoży",Sprawa jest oczywista. W orzekaniu mają uczestniczyć osoby niebędące sędziami, nie upłynął ustawowy termin, do którego obowiązkiem TK jest zaczekać na stanowiska uczestników. Nie ma żadnego pola do "wątpliwości".

    Odpowiedz
  • Dosyć tej wrogiej propagandy(2019-03-14 10:56) Zgłoś naruszenie 42

    TK zawsze orzekał i orzekać będzie dalej o konstytucyjności Ustaw, Wątpliwości mają tylko ci co traktują w Polsce TSUE.jak Konstytucję ,a UE już jak Stany Zjednoczone. To typowy lewacki odjazd jak kiedyś robili do ZSRR.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane