statystyki

ETPC: Sędzia wybrany w wadliwej procedurze nominacyjnej nie gwarantuje bezstronnego procesu

autor: Emilia Świętochowska13.03.2019, 08:15; Aktualizacja: 14.03.2019, 07:56
Sędzia powołany na stanowisko w wadliwej procedurze nominacyjnej nie gwarantuje bezstronnego procesu – wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sędzia powołany na stanowisko w wadliwej procedurze nominacyjnej nie gwarantuje bezstronnego procesu – wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.źródło: ShutterStock

Rekrutacja sędziów musi być niezależna

Sędzia powołany na stanowisko w wadliwej procedurze nominacyjnej nie gwarantuje bezstronnego procesu – wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Z początkiem 2018 r. w Islandii zaczął działać nowy szczebel wymiaru sprawiedliwości – sąd apelacyjny. Zgodnie z ustawą jego skład – 15 sędziów – miał formalnie powołać parlament na wniosek ministra sprawiedliwości. Ocenę i selekcję kandydatów powierzono natomiast specjalnej Komisji Ewaluacyjnej złożonej z piątki ekspertów. W konkursie na wolne stanowiska wystartowało w sumie 37 prawników. Po prześwietleniu kandydatur komisja przygotowała ranking 15 najbardziej wykwalifikowanych jej zdaniem osób i przedstawiła swoje typy ministrowi. Szef resortu zaakceptował jednak tylko 11 osób z listy, a pozostałe cztery wakaty postanowił obsadzić prawnikami spoza rekomendowanej mu piętnastki. Parlament zatwierdził jego decyzje personalne.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane