Administratorzy nie muszą ujawnić rejestrów czynności przetwarzania

autor: Sławomir Wikariak11.03.2019, 08:08; Aktualizacja: 11.03.2019, 08:08
W uzasadnieniu wyroku przypomniano również wcześniejsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym celem przepisów o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1330) jest zapewnienie społecznej kontroli nad działalnością organów administracji publicznej.

W uzasadnieniu wyroku przypomniano również wcześniejsze orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym celem przepisów o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1330) jest zapewnienie społecznej kontroli nad działalnością organów administracji publicznej.źródło: ShutterStock

Rejestr czynności przetwarzania danych nie jest informacją publiczną. To dokument wewnętrzny, który nie musi być ujawniany – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w precedensowym wyroku.

RODO zlikwidowało obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych do rejestru. Nakazało natomiast prowadzenie przez administratora tzw. rejestru czynności przetwarzania. Znajdują się w nim takie informacje jak: dane administratora, cele przetwarzania czy opisy kategorii osób, których dane dotyczą, ale także – jeśli jest to możliwe – podejmowane środki bezpieczeństwa. Z kolei podmioty przetwarzające prowadzą uproszczony rejestr kategorii czynności przetwarzania.

Do prezydenta Łodzi wpłynął wniosek o udostępnienie rejestrów będących w gestii wydziału edukacji miejscowego Urzędu Miejskiego. Zdaniem wnioskodawcy stanowią one informację publiczną. Prezydent odmówił, wskazując na wewnętrzny charakter tych dokumentów. Zwrócił uwagę m.in. na zagrożenia, jakie mogłyby się wiązać z ujawnieniem rejestrów. Wskazano w nich bowiem zastosowane środki bezpieczeństwa, które z założenia powinny być objęte tajemnicą.

Ważne z szerokiego zakresu przedmiotowego informacji publicznej wyłączeniu podlegają treści o charakterze roboczym


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane