Nadmierne obciążenie sędziów. Resort sprawiedliwości jest otwarty na zmiany

autor: Piotr Szymaniak11.03.2019, 07:26; Aktualizacja: 11.03.2019, 09:01
Z kolei pełnomocnicy od lat domagają się wydłużenia czasu na wniesienie apelacji. – 14 dni od otrzymania uzasadnienia to ekstremalnie mało. Potrzeba wydłużyć ten termin, przynajmniej w odniesieniu do wyroków sądów okręgowych – mówi mec. Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Z kolei pełnomocnicy od lat domagają się wydłużenia czasu na wniesienie apelacji. – 14 dni od otrzymania uzasadnienia to ekstremalnie mało. Potrzeba wydłużyć ten termin, przynajmniej w odniesieniu do wyroków sądów okręgowych – mówi mec. Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.źródło: ShutterStock

Adwokaci i radcowie w pośpiechu wnoszą apelacje, a sędziowie nie wyrabiają się z pisaniem uzasadnień. Resort sprawiedliwości jest gotowy wydłużyć terminy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • SR(2019-03-11 15:21) Zgłoś naruszenie 161

  Bo zamiast w uzasadnieniu odnieść się do istoty sprawy na 1 stronie, to muszę na 20 stronach pisać jakieś bzdury na okoliczność społecznej szkodliwości, dlaczego taki a nie inny wymiar kary i środków karnych, dlaczego zawiasy są lub ich nie ma, itp. Pomimo, że napisze 20 stron uzasadnienia wyroku, to i tak w nim jest zawarta istota sprawy gdzieś może na maks. 1 stronie. Pozostałe 19 stron to ozdobniki nic nie wnoszące. Te uzasadnienia wyroków to olbrzymie marnotrawstwo czasu sędziów, asystentów i papieru.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mec. (2019-03-11 13:29) Zgłoś naruszenie 62

  Typowe uzasadnienie to historia spraw i brak jasnych motywów i podstaw prawnych rozstrzygnięcia. Powinno być dokładnie odwrotnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Łukasz (2019-03-11 11:46) Zgłoś naruszenie 132

  Sędziowie piszą laboraty,zamiast esencjonalnie. Wymagają od asystentów pisania równie obszernych uzasadnień. Nie chcą zmian, gdyż musieliby przyznać, że byli w błędzie, że ilość nie jest równoznaczna z jakością wywodu prawnego. Często dokonują ustaleń zbędnych po wtóre, nie bez winy są sądy odwolawcze, które też mają problem na tle stawianych wymagań. Chcą nie wiadomo jakich uzasadnień. Potem mają pretensje, że muszą tyle czasu poświęcać na czytanie. Tyle razy mówiłem, piszmy krócej, ale jak grochem o ścianę. Jedno, to maniera i przyzwyczajenie, drugie to brak woli przyznania się do wadliwej organizacji pracy i braku szacunku do pracy asystentów. Dotyczy to zresztą nie tylko szczecińskiej apelacji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • X(2019-03-11 10:15) Zgłoś naruszenie 163

  fajnie, że sprawy w sądzie trwają latami, nie dotrzymują terminu 7 dni na nadanie klauzuli, nie dotrzymują terminu na uzasadnienie, ale sami wzywają strony do przedkładania dokumentów w 7-dniowym terminie pod rygorem pominięcia,zatem zwykle przegrania z powodów formalnych. wszystko w imię przyśpieszenia procesów co z tego,że te papiery będą leżały kolejne miesiące. po co taki termin, z różnych życiowych powodów termin bywa nie do dotrzymania, zróbcie uczciwiie minimum 14 dni,jeśli nie 21 i to i tak niczego wam nie wydłuży.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Życzliwy(2019-03-11 08:43) Zgłoś naruszenie 227

  Przewodniczący KRS zapomniał wspomnieć, że przyczyną rozwlekłości uzasadnień jest tendencja sądów odwoławczych do uchylenia wyroków, jeżeli coś zostało pominięte, niewyjaśnione albo "orzeczenie nie poddaje się kontroli instancyjnej"; jest presja na to, żeby nikt poza sędzią I instancji nie musiał czytać akt.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-03-11 08:31) Zgłoś naruszenie 320

  UBciążenie tzw. sędziów , to POlityka . I wciąż , ten sam , proceder .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane