statystyki

Adres zamieszkania znika z prawa jazdy

autor: Piotr Szymaniak05.03.2019, 18:00; Aktualizacja: 08.05.2019, 10:17
Dzięki nowym przepisom zaoszczędzą nie tylko kierowcy, ale również samorządy.

Dzięki nowym przepisom zaoszczędzą nie tylko kierowcy, ale również samorządy.źródło: ShutterStock

Dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami już nie będą zawierać adresu zamieszkania ich posiadacza. Taka zmianę przewiduje znowelizowane rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2019 r. poz. 406), które wczoraj weszło w życie. Dzięki nowym przepisom zaoszczędzą nie tylko kierowcy, ale również samorządy.

Do tej pory umieszczanie danych adresowych powodowało konieczność każdorazowej wymiany dokumentu w przypadku przeprowadzki. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 341 ze zm.) każda zmiana danych, np. zmiana nazwiska lub adresu, powodowała konieczność wymiany dokumentu w ciągu 30 dni. W tym celu trzeba było wnieść opłatę za wydanie nowego dokumentu (100,5 zł) i aktualną fotografię (25–40 zł). Wraz z rozbudową systemu Centralnej Ewidencji Kierowców, która umożliwia policjantom dostęp również do danych adresowych, nie ma już powodu, by umieszczać te informacje na blankiecie dokumentu.

Zgodnie z par. 2 rozporządzenia prawa jazdy wydane przed dniem jego wejścia w życie zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane. Oznacza to, że jeśli posiadacz prawa jazdy wydanego według starego wzoru (a więc zawierającego adres) się przeprowadzi albo nastąpi zmiana nazwy ulicy, nie musi wymieniać dokumentu aż do czasu utraty przez niego ważności.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane