statystyki

Garaże: Taniej za dzierżawę wieczystą

autor: Leszek Jaworski27.02.2019, 10:27; Aktualizacja: 27.02.2019, 10:27
Niedawna nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy uwłaszczeniowej zmieniła stawkę, na podstawie której wylicza się dla nich opłatę za użytkowanie wieczyste. Teraz może być ona równa jedynie 1 proc. wartości nieruchomości.

Niedawna nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy uwłaszczeniowej zmieniła stawkę, na podstawie której wylicza się dla nich opłatę za użytkowanie wieczyste. Teraz może być ona równa jedynie 1 proc. wartości nieruchomości.źródło: ShutterStock

Niedawna nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy uwłaszczeniowej zmieniła stawkę, na podstawie której wylicza się dla nich opłatę za użytkowanie wieczyste. Teraz może być ona równa jedynie 1 proc. wartości nieruchomości.

Od 13 lutego obowiązuje ustawa z 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 270). Teraz stawka, na podstawie której wylicza się opłatę za użytkowanie wieczyste garaży, może być równa jedynie 1 proc. wartości nieruchomości.

Inna podstawa obliczenia

Do tej pory opłatę wyliczano na podstawie 3 proc. ceny gruntu, na którym znajdują się stanowiska postojowe. Jeżeli miasta nie robiły takich szacunków wartości od lat, dla właścicieli garaży nie był to wysoki koszt. Gdy jednak, przy okazji ustawy przekształceniowej, zabrano się za aktualizację wyceny nieruchomości, nowe stawki mocno zaskoczyły wielu użytkowników. Jak pisaliśmy w numerze z 16 stycznia („Użytkownicy wieczyści podwójnie poszkodowani”, tygodnik Samorząd i Administracja, DGP nr 11) – na warszawskiej Woli podwyżka była 10-krotna. Nowa opłata okazała się na tyle wysoka, że dla niektórych osób nieopłacalne stało się posiadanie garażu. Już wówczas Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wskazywało na naszych łamach, że sprawę mogłaby rozwiązać nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami i zmiana stawki za użytkowanie wieczyste z 3 proc. wartości gruntu na 1 proc. Okazją do jej wprowadzenia były prace legislacyjne nad senackim projektem nowelizacji ustawy uwłaszczeniowej. Obniżenie stawki to jednak niejedyna nowość wynikająca z nowelizacji z 31 stycznia 2019 r.

• Mniejsza opłata uwłaszczeniowa dla właścicieli czterech kółek

Na zmianie prawa zyskaja też te osoby, które mają garaże na gruntach przekształcanych. Dlaczego? Obniżenie stawki opłaty rocznej w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.) spowoduje bowiem automatycznie obniżenie opłaty uwłaszczeniowej. Wyliczając wysokość rocznej opłaty przekształceniowej za teren, na którym położone są garaże lub stanowiska postojowe, należy uwzględnić stawkę 1 proc. wartości nieruchomości. Nowelizacja umarza wszystkie postępowania aktualizacyjne (lub w sprawie ustalenia stawki) wszczęte i niezakończone przed uwłaszczeniem gruntu, na którym położone są garaże lub stanowiska postojowe. W przypadku gdy po 13 lutego 2019 r. obowiązywała stawka procentowa opłaty inna niż 1 proc. ceny, właściwy organ, w terminie 6 miesięcy od tej daty, ustala tę stawkę zgodnie z nowymi przepisami. Musi o tym powiadomić na piśmie użytkowników wieczystych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane