Zamorski: Prawnik też człowiek. Popełnia błędy [WYWIAD]

autor: Natalia Olkucka02.03.2019, 07:30
Błędy poznawcze będą działały zawsze, tak jesteśmy skonstruowani, ale możemy zmienić naszą świadomość, poszerzyć wiedzę na ten temat.

Błędy poznawcze będą działały zawsze, tak jesteśmy skonstruowani, ale możemy zmienić naszą świadomość, poszerzyć wiedzę na ten temat.źródło: ShutterStock

- Klienci zaczynają cenić znajomość mechanizmów psychologicznych, a nie tylko twarde umiejętności i wiedzę merytoryczną - mówi w wywiadzie dla DGP Patrycjusz Zamorski, Europe Director of Talent w kancelarii Dentons.

Czym są umiejętności miękkie?

To najważniejsze umiejętności, którymi dysponujemy jako ludzie. Umiejętności miękkie to inaczej umiejętności społeczne, które odróżniamy od tzw. twardej wiedzy zdobywanej w określonej dziedzinie. Jest to także zdolność wykorzystania wiedzy psychologicznej do skutecznego prowadzenia działów prawnych, bycia świetnym liderem czy menedżerem. Opiera się na samodoskonaleniu, ale także na zręczności przeprowadzania rozmów z ludźmi – i z klientami, i ze współpracownikami.

Które z tych umiejętności uważa pan za najważniejsze?

Niełatwo je wskazać, jednak chciałabym zwrócić szczególną uwagę na błędy poznawcze w komunikacji, bo przekazywanie wiedzy z tej dziedziny jest moją pasją. Uważam, że jest to temat niezwykle zajmujący, ważny, a w ostatnim czasie stał się nowym trendem, nową falą w biznesie.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Anonim(2019-03-04 10:15) Zgłoś naruszenie 30

  Szanowni Państwo, nie wiem skąd ta agresja... Pomylić się może każdy, od nauczyciela, przez prawnika (adwokata, radcę, prokuratora, sędziego) po polityka. Ważne jest co się zrobi później aby naprawić błąd. Ważne też aby błąd nie był wynikiem niedbalstwa albo - co gorsze - umyślności. Rzeczywistość rozwija się tak dynamicznie, a prawo jest tak często zmieniane, że nie sposób nadążyć i to trzeba zrozumieć. Po to jest postępowanie przynajmniej dwuinstancyjne, po to są kontrole etc. aby decyzje / wyroki były sprawiedliwe. Kto z Państwa się nigdy nie pomylił niech pierwszy rzuci kamień.

  Odpowiedz
 • Orwell 19(2019-03-04 05:14) Zgłoś naruszenie 32

  Natomiast urzędnik nie ma prawa do pomyłki. Jakkolwiek by go nie zasypali legislacyjnym śmieciem, absurdalnymi poleceniami i agresywnymi stronami - nie ma prawa się pomylilć. Prawo do nieustających pomyłek ma tylko wierchuszka. Ktoś powie, że są za to bonusy za pracę dla państwa. No tak, nerwica, wrzody - to niewątpliwe bonusy od państwa dla swoich pracowników.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JAcóś(2019-03-03 17:33) Zgłoś naruszenie 13

  Coorva też człowiek, ale jakoś bardziej lubiana od prawnika...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane