statystyki

Prawnik niczym Uber. Czy ruszy mobilna aplikacja „Dostęp do adwokata"

autor: Szymon Cydzik19.02.2019, 09:40; Aktualizacja: 19.02.2019, 11:56
Znalezienie pełnomocnika o danej specjalizacji jest możliwe w rejestrach adwokatów i radców prawnych, nie mają one jednak wygodnego „interfejsu”. Znajduje on prawników w danym mieście, ale niekoniecznie blisko komendy i gotowych do świadczenia pomocy natychmiast. Aplikacja zaś dzięki geolokalizacji pozwoliłaby wyszukać kancelarie w pobliżu. Każdy rejestrujący się w niej adwokat zaznaczałby, w jakich godzinach jest dostępny.

Znalezienie pełnomocnika o danej specjalizacji jest możliwe w rejestrach adwokatów i radców prawnych, nie mają one jednak wygodnego „interfejsu”. Znajduje on prawników w danym mieście, ale niekoniecznie blisko komendy i gotowych do świadczenia pomocy natychmiast. Aplikacja zaś dzięki geolokalizacji pozwoliłaby wyszukać kancelarie w pobliżu. Każdy rejestrujący się w niej adwokat zaznaczałby, w jakich godzinach jest dostępny.źródło: ShutterStock

Mobilne aplikacje i infolinie mogłyby ułatwić osobom zatrzymanym kontakt z adwokatem. Prace w różnych miejscach trwają, ale do ich zakończenia droga daleka.

J ak wielokrotnie pisaliśmy w DGP, z dostępem do adwokata po zatrzymaniu wciąż są poważne problemy. Choć Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że unijna dyrektywa w tej sprawie została w pełni implementowana, to organizacje pozarządowe, samorządy prawnicze oraz rzecznik praw obywatelskich mają co do tego poważne zastrzeżenia. Zwracają uwagę na to, że w wielu przypadkach sprawa rozbija się o to, że zatrzymany nie zna prawnika, do którego mógłby się zwrócić.

Znalezienie go może ułatwić aplikacja „Dostęp do adwokata”, która ma być platformą komunikacji między zatrzymanymi (potencjalnymi klientami) a adwokatami. Obecnie sekcja prawa karnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie prowadzi wśród swoich członków ankietę, badając, jakie byłoby zainteresowanie udziałem pełnomocników w aplikacji. Jej uruchomienie mogłoby nastąpić (najwcześniej) za kilka miesięcy.

Adwokat powinien być obecny od pierwszych czynności bezpośrednio po zatrzymaniu. W tym momencie potencjalny klient nie ma jednak dostępu do internetu, dlatego priorytetem jest stworzenie infolinii, a nie aplikacji mobilnej.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane