statystyki

Ziobro zaprezentował projekt ustawy antylichwiarskiej. Przyniesie ulgę dłużnikom?

autor: Patryk Słowik18.02.2019, 18:00; Aktualizacja: 18.02.2019, 20:00
Co ta rzekomo rewolucyjna zmiana oznacza w praktyce?

Co ta rzekomo rewolucyjna zmiana oznacza w praktyce?źródło: ShutterStock

Długo wyczekiwana inicjatywa, której kolejną wersję (w formie slajdów i informacji prasowej) ogłosił szef resortu sprawiedliwości, jest krytykowana przez wszystkich zainteresowanych. Założenia ustawy za złe uważają i legalnie działające instytucje pożyczkowe, i przedstawiciele konsumentów, i prawnicy. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaś między wierszami sugeruje, że przed projektodawcą jeszcze wiele pracy.

Kluczowa zmiana to obniżenie tzw. limitu kosztów pozaodsetkowych naliczanych przez pożyczkodawców.

„Limit dodatkowych opłat w przypadku « chwilówek » zostanie radykalnie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku” – wskazuje resort sprawiedliwości. Dziś, przed radykalnym ograniczeniem, wynosi on 55 proc. w skali pierwszego pełnego roku od daty zaciągnięcia pożyczki. Do tego można (i będzie można nadal) doliczyć odsetki w wysokości 10 proc. w skali roku.

Co ta rzekomo rewolucyjna zmiana oznacza w praktyce?


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-02-18 20:34) Zgłoś naruszenie 12

    Od Ziobry oczekujemy też takiej statystyki : ile aktywów - w PLN z uwzgl. cen zakupu i realnej wartości , w całym okresie III Ż-F RP , nabyli od komorników sędziowie , prokuratorzy i adwokaci ... Z komornikami włącznie . Oddzielną listę można by machnąć dla POlityków - od wójta w górę . Oczywiściw w wolnej chwili , bo nie chcemy odrywać p. ministra od przywracania Zabużanom praw konstytucyjnych ...

    Odpowiedz
  • hucpa jak zawsze(2019-02-18 22:59) Zgłoś naruszenie 10

    Ten rząd tylko udaje, że rządzi w interesie Polaków. Zupełnie jak PO-wcy. Od kilkunastu lat można w Polsce bezkarnie oszukiwać, szczególnie ludzi starszych, na nieuczciwych umowach czy to telekomunikacyjnych czy umowach sprzedaży. Zawiłe umowy, zawierająće niedozwolone klauzule umowne. Firmy podszywające się nazwami pod te znane. I co na to państwo? NIC Pan Ziobro robi jakieś egzotyczne akcje w jakichś mikroproblemach. A tam gdzie te problemy są duże, tego państa nie ma.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane