statystyki

Ziobro zaprezentował projekt ustawy antylichwiarskiej. Przyniesie ulgę dłużnikom?

autor: Patryk Słowik18.02.2019, 18:00; Aktualizacja: 18.02.2019, 20:00
Co ta rzekomo rewolucyjna zmiana oznacza w praktyce?

Co ta rzekomo rewolucyjna zmiana oznacza w praktyce?źródło: ShutterStock

Długo wyczekiwana inicjatywa, której kolejną wersję (w formie slajdów i informacji prasowej) ogłosił szef resortu sprawiedliwości, jest krytykowana przez wszystkich zainteresowanych. Założenia ustawy za złe uważają i legalnie działające instytucje pożyczkowe, i przedstawiciele konsumentów, i prawnicy. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaś między wierszami sugeruje, że przed projektodawcą jeszcze wiele pracy.

Kluczowa zmiana to obniżenie tzw. limitu kosztów pozaodsetkowych naliczanych przez pożyczkodawców.

„Limit dodatkowych opłat w przypadku « chwilówek » zostanie radykalnie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku” – wskazuje resort sprawiedliwości. Dziś, przed radykalnym ograniczeniem, wynosi on 55 proc. w skali pierwszego pełnego roku od daty zaciągnięcia pożyczki. Do tego można (i będzie można nadal) doliczyć odsetki w wysokości 10 proc. w skali roku.

Co ta rzekomo rewolucyjna zmiana oznacza w praktyce?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-02-18 20:34) Zgłoś naruszenie 12

    Od Ziobry oczekujemy też takiej statystyki : ile aktywów - w PLN z uwzgl. cen zakupu i realnej wartości , w całym okresie III Ż-F RP , nabyli od komorników sędziowie , prokuratorzy i adwokaci ... Z komornikami włącznie . Oddzielną listę można by machnąć dla POlityków - od wójta w górę . Oczywiściw w wolnej chwili , bo nie chcemy odrywać p. ministra od przywracania Zabużanom praw konstytucyjnych ...

    Odpowiedz
  • hucpa jak zawsze(2019-02-18 22:59) Zgłoś naruszenie 10

    Ten rząd tylko udaje, że rządzi w interesie Polaków. Zupełnie jak PO-wcy. Od kilkunastu lat można w Polsce bezkarnie oszukiwać, szczególnie ludzi starszych, na nieuczciwych umowach czy to telekomunikacyjnych czy umowach sprzedaży. Zawiłe umowy, zawierająće niedozwolone klauzule umowne. Firmy podszywające się nazwami pod te znane. I co na to państwo? NIC Pan Ziobro robi jakieś egzotyczne akcje w jakichś mikroproblemach. A tam gdzie te problemy są duże, tego państa nie ma.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane