statystyki

Przywracanie państwa prawa. O czym trzeba będzie pamiętać w przyszłości?

autor: Łukasz Bojarski26.02.2019, 13:00; Aktualizacja: 26.02.2019, 13:14
Nowe otwarcie to także szansa na choćby częściowe porozumienie ludzi o różnych poglądach.

Nowe otwarcie to także szansa na choćby częściowe porozumienie ludzi o różnych poglądach.źródło: ShutterStock

Część diagnozy, która ma uzasadnić tzw. reformę sądownictwa, była słuszna. Warto więc przy okazji przywracania państwa prawa, jeśli do niego dojdzie, zaproponować zmiany.

A by przewrócić państwo prawa, wystarczy kilku magistrów, natomiast jego przywracanie, odbudowa, będzie wymagała ogromnego wysiłku wielu osób i długiego czasu – to jedna z opinii prof. Mirosława Wyrzykowskiego, która padła podczas dwudniowej konferencji pt. „Jak przywrócić państwo prawa” zorganizowanej przez Zespół Ekspertów Prawnych i Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego. Czy proces tego przywracania rozpocznie się w 2019 r., jeśli do władzy dojdzie nazywana umownie „partia przywrócenia praworządności”? Czy przeciwnie, będziemy się nadal pogrążali w chaosie i kłótni, podważając fundamentalne zdobycze europejskiego prawoznawstwa? Czas pokaże. O tezach sformułowanych podczas konferencji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa pisałem miesiąc temu (DGP nr 15/2019). Dziś kolejne uwagi zainspirowane konferencją.

Szybki kurs strategicznego myślenia

Nie ma chyba międzynarodowej instytucji, która by się nie wypowiedziała negatywnie w sprawie tego, co rząd nazywa reformą wymiaru sprawiedliwości, a co środowisko polskich ekspertów, i ze świata nauki, i różnych zawodów prawniczych, niemal w całości krytykuje. Rządzący musieli szukać poparcia wśród politologów, historyków, kogokolwiek z naukowym tytułem. Główny wysiłek obrońców liberalnej, konstytucyjnej demokracji od początku poszedł w kierunku ograniczania strat. Setki opinii, ekspertyz, apeli, wezwań, próśb miały wspólny cel – sądzono, że władza się opamięta, że nie przekroczy rubikonu, jakim było jawne łamanie konstytucji. Płonne to były nadzieje, a wszystkie te działania miały mizerny skutek: nagłaśniały zagrożenia, ale w niewielkim stopniu wpłynęły na władzę, choć jednocześnie – rzecz nie do przecenienia – budowały atmosferę, jednoczyły w wysiłkach, pokazywały zagrożenia. W drugim kroku, i tak jest do dziś, obrońcy konstytucji zaczęli sięgać do arsenału metod prawniczych. Coraz częściej mamy do czynienia z prawniczym jujitsu, wychodzeniem poza strefę komfortu, precedensami, przecieraniem nowych prawniczych ścieżek. Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny poczuły wreszcie siłę swojej (trzeciej) władzy, nie tylko, co przecież łatwe, wobec szarego obywatela, lecz wobec ataku silnych organów państwa.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • IP(2019-02-26 14:01) Zgłoś naruszenie 510

  Państwa już się nie da przywrócić ...Tusk udowodnił że nie ma rzeczy ktorej nie mozna ukraść a PiS rozdać ,nie patrząc na prace innych...

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Państwo Prawa(2019-02-26 16:00) Zgłoś naruszenie 22

  Państwo prawa przywrócilby ktoś kto zamiast izby dyscyplinarnej SN powołalby np.Izbe Konstytucjna do której możnaby skarżyć wyroki sądów z uwagi na ich sprzecznośc z konstytucja,traktatami międzynarodowymi,regulami wykładani it.Oczywiscie po odpowiednim przedsadzie,bo wiadomo,że na świecie są sami skrzywdzeni.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-26 17:49) Zgłoś naruszenie 22

  PiS na wodę , fotoMOntaż ...

  Odpowiedz
 • Bert(2019-02-26 21:06) Zgłoś naruszenie 26

  Popis zadufania, zakłamania i niekompetencji w wykonaniu chłopców na posyłki sorosza

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane