statystyki

Przywracanie państwa prawa. O czym trzeba będzie pamiętać w przyszłości?

autor: Łukasz Bojarski26.02.2019, 13:00; Aktualizacja: 26.02.2019, 13:14
Nowe otwarcie to także szansa na choćby częściowe porozumienie ludzi o różnych poglądach.

Nowe otwarcie to także szansa na choćby częściowe porozumienie ludzi o różnych poglądach.źródło: ShutterStock

Część diagnozy, która ma uzasadnić tzw. reformę sądownictwa, była słuszna. Warto więc przy okazji przywracania państwa prawa, jeśli do niego dojdzie, zaproponować zmiany.

A by przewrócić państwo prawa, wystarczy kilku magistrów, natomiast jego przywracanie, odbudowa, będzie wymagała ogromnego wysiłku wielu osób i długiego czasu – to jedna z opinii prof. Mirosława Wyrzykowskiego, która padła podczas dwudniowej konferencji pt. „Jak przywrócić państwo prawa” zorganizowanej przez Zespół Ekspertów Prawnych i Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego. Czy proces tego przywracania rozpocznie się w 2019 r., jeśli do władzy dojdzie nazywana umownie „partia przywrócenia praworządności”? Czy przeciwnie, będziemy się nadal pogrążali w chaosie i kłótni, podważając fundamentalne zdobycze europejskiego prawoznawstwa? Czas pokaże. O tezach sformułowanych podczas konferencji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa pisałem miesiąc temu (DGP nr 15/2019). Dziś kolejne uwagi zainspirowane konferencją.

Szybki kurs strategicznego myślenia

Nie ma chyba międzynarodowej instytucji, która by się nie wypowiedziała negatywnie w sprawie tego, co rząd nazywa reformą wymiaru sprawiedliwości, a co środowisko polskich ekspertów, i ze świata nauki, i różnych zawodów prawniczych, niemal w całości krytykuje. Rządzący musieli szukać poparcia wśród politologów, historyków, kogokolwiek z naukowym tytułem. Główny wysiłek obrońców liberalnej, konstytucyjnej demokracji od początku poszedł w kierunku ograniczania strat. Setki opinii, ekspertyz, apeli, wezwań, próśb miały wspólny cel – sądzono, że władza się opamięta, że nie przekroczy rubikonu, jakim było jawne łamanie konstytucji. Płonne to były nadzieje, a wszystkie te działania miały mizerny skutek: nagłaśniały zagrożenia, ale w niewielkim stopniu wpłynęły na władzę, choć jednocześnie – rzecz nie do przecenienia – budowały atmosferę, jednoczyły w wysiłkach, pokazywały zagrożenia. W drugim kroku, i tak jest do dziś, obrońcy konstytucji zaczęli sięgać do arsenału metod prawniczych. Coraz częściej mamy do czynienia z prawniczym jujitsu, wychodzeniem poza strefę komfortu, precedensami, przecieraniem nowych prawniczych ścieżek. Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny poczuły wreszcie siłę swojej (trzeciej) władzy, nie tylko, co przecież łatwe, wobec szarego obywatela, lecz wobec ataku silnych organów państwa.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • IP(2019-02-26 14:01) Zgłoś naruszenie 510

  Państwa już się nie da przywrócić ...Tusk udowodnił że nie ma rzeczy ktorej nie mozna ukraść a PiS rozdać ,nie patrząc na prace innych...

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Państwo Prawa(2019-02-26 16:00) Zgłoś naruszenie 22

  Państwo prawa przywrócilby ktoś kto zamiast izby dyscyplinarnej SN powołalby np.Izbe Konstytucjna do której możnaby skarżyć wyroki sądów z uwagi na ich sprzecznośc z konstytucja,traktatami międzynarodowymi,regulami wykładani it.Oczywiscie po odpowiednim przedsadzie,bo wiadomo,że na świecie są sami skrzywdzeni.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-26 17:49) Zgłoś naruszenie 22

  PiS na wodę , fotoMOntaż ...

  Odpowiedz
 • Bert(2019-02-26 21:06) Zgłoś naruszenie 26

  Popis zadufania, zakłamania i niekompetencji w wykonaniu chłopców na posyłki sorosza

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane