statystyki

Rzecznik wzywa sędzię Lutostańską, bo ta nie wyłączyła się od sprawy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.02.2019, 08:45; Aktualizacja: 25.02.2019, 08:53
Na koniec autorzy uchwały stwierdzają, że wezwanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego traktują „jako próbę zmuszenia innych sędziów do milczenia”

Na koniec autorzy uchwały stwierdzają, że wezwanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego traktują „jako próbę zmuszenia innych sędziów do milczenia”źródło: ShutterStock

Dorota Lutostańska, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, została wezwana przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego do złożenia oświadczenia w ramach czynności wyjaśniających. Ma wytłumaczyć, dlaczego nie żądała wyłączenia swojej osoby od udziału w sprawie, mimo „istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności”.

Chodzi o utrzymanie przez SO w Olsztynie w mocy orzeczenia sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania dotyczącego dwóch osób obwinionych o ubranie pomnika w koszulki z napisem „KonsTYtucJA, Jędrek”. Okolicznością mającą wywołać wskazywane przez rzecznika wątpliwości jest to, że sędzia publicznie pokazywała się w koszulce z napisem KonsTYtucJA.

Murem za sędzią stanęli koledzy. W jej sprawie uchwałę podjęło bowiem zgromadzenie ogólne sędziów okręgu olsztyńskiego, wyrażając dezaprobatę dla działań zastępcy rzecznika. Jak podkreślili autorzy dokumentu, są pewni, że wez wanie ma związek z wydanym przez sędzię Lutostańską 23 listopada 2018 r. postanowieniem w sprawie osób, które „ubrały” pomnik. Ich zdaniem zainteresowanie zastępcy rzecznika jest spowodowane również tym, że sędzia, mając na sobie kontestowaną przez rządzących koszulkę, dała się uwiecznić na pamiątkowym zdjęciu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uchwale czytamy również, że kwestia wydania przez Dorotę Lutostańską wyżej wymienionego postanowienia należy do sfery orzekania, w której sędziowie są niezawiśli, a założenie koszulki z napisem KonsTYtucJA „stanowi jedynie symboliczny wyraz przywiązania do wartości konstytucyjnych”. Podkreślono również, że sędzia ma – co wynika ze zbioru zasad etyki zawodowej sędziów – wręcz obowiązek dbać o ustrojową pozycję władzy sądowniczej. Ten obowiązek jest tym większy, że – zdaniem sędziów olsztyńskich – o tę pozycję nie dba dziś powołana do tego Krajowa Rada Sądownictwa.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kpiarz (2019-02-25 09:24) Zgłoś naruszenie 164

  Boję się że już niedługo nie będzie można publicznie wypowiedzieć słowa " konstytucja" , bo zaraz znajdzie się ktoś kto uzna to za wykroczenie........ 😁

  Odpowiedz
 • Wisła(2019-02-25 10:12) Zgłoś naruszenie 153

  a ten rzecznik czy też zastępca to już się zrzekł ślubowania Konstytucji czy nie?

  Odpowiedz
 • Mecens(2019-02-25 09:32) Zgłoś naruszenie 715

  przypominam, że konstytucja z 1997 r. została przyjęta mimo, że nie było minimalnego progu wyborczego w referendum ją zatwierdzającym to jest 50% wyborców.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • oburzony (2019-02-25 11:10) Zgłoś naruszenie 65

  W przyszłości to będzie świetny przykład do pokazywania studentom, na czym polega "legal harrasment".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane