statystyki

Mgłosiek: Lepsze jest wrogiem dobrego, czyli o zmianach w kodeksie karnym [ANALIZA]

autor: Piotr Mgłosiek05.02.2019, 10:15; Aktualizacja: 05.02.2019, 10:22
Piotr Mgłosiek

Piotr Mgłosiekźródło: Materiały Prasowe

Dziennik Gazeta Prawna przedstawił założenia nowelizacji kodeksu karnego, nad którą w Ministerstwie Sprawiedliwości pracowano od dłuższego czasu. Syntetycznie rzecz ujmując, zmiany prawa karnego materialnego mają przebiegać po linii zaostrzenia reakcji karnoprawnej na czyn zabroniony.

Założenia te realizowane są na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, poprzez zaostrzenie głównie górnych granic ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności za wiele występków oraz zbrodni. Po wtóre, zamierzony cel wzmocnienia represji planuje się osiągnąć, zmieniając gros założeń części ogólnej kodeksu karnego, odpowiadających za kształtowanie wymiaru kary w konkretnej sprawie.

Nawet pobieżna analiza projektu zmian prowadzi do konkluzji, że u ich podstaw legło swoiste votum separatum wobec polityki karnoprawnej, polegającej na resocjalizacji sprawców przestępstw. Jeszcze dalej idące zaostrzenie kar ma być remedium na popełnianie przestępstw, szczególnie z użyciem przemocy, w sytuacji gdy liczba tych przestępstw sukcesywnie maleje. Zaiste trudno dopatrzyć się logiki w rozumowaniu, że tylko izolacja w warunkach więziennych jest w stanie spowodować powstrzymanie się sprawców od popełniania kolejnych czynów zabronionych, gdy rzeczywistość ostatnich tygodni pokazała coś zgoła odmiennego. Brak pomysłów na pracę resocjalizacyjną, traktowanie zakładów karnych wyłącznie jako miejsc czasowego przetrzymywania osób, które dopuściły się przestępstw, prowadzi prostą drogą do powrotu tychże sprawców na drogę przestępstwa.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • sr(2019-02-05 11:56) Zgłoś naruszenie 43

    Nie widze całego artykułu bo jakaś blokada (76% zablokowane) więc z całym szacunkiem ale autor tekstu chyba nigdy w sądzie karnym nie był. Gdyby był, to by wiedział, że "resocjalizacja" to jest tylko teoria, która w ogóle nie działa w praktyce. Wg mnie MS słusznie odchodzi od polityki karania jako resocjalizacji, na rzecz polityki karania jako zwykłego ślepego odwetu.

    Odpowiedz
  • postulator(2019-02-05 14:37) Zgłoś naruszenie 21

    Ad sr zgadzam się ale nie rozumiem tego "ślepego" odwetu. Myślę, że MS chce właśnie, aby odwet dotykał właśnie sprawców, a nie kogokolwiek innego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane