statystyki

Zmiany w procedurze karnej: Przebudowa kodeksu bez słuchania krytyki

autor: Emilia Świętochowska24.01.2019, 08:40; Aktualizacja: 24.01.2019, 08:48
Jedną z największych nowości jest propozycja wprowadzenia ujednoliconych, zwięzłych formularzy uzasadnień wyroków sądów I i II instancji

Jedną z największych nowości jest propozycja wprowadzenia ujednoliconych, zwięzłych formularzy uzasadnień wyroków sądów I i II instancjiźródło: ShutterStock

Projekt dużej reformy procedury karnej przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości po konsultacjach publicznych wygląda prawie tak samo jak na początku. Żadne zastrzeżenia dotyczące kluczowych zmian, zgłaszane m.in. przez rzecznika praw obywatelskich czy samorząd adwokacki, nie zostały uwzględnione. Projekt trafił już do prac w ramach Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Gruntowna przebudowa kodeksu postępowania karnego ma w założeniu przyczynić się do zmniejszenia przesadnych formalizmów i obstrukcji procesowej skutkujących wydłużaniem toczących się spraw. Temu ma m.in. służyć ograniczenie stosowania tzw. zasady bezpośredniości, która wymaga, żeby wyrok opierał się wyłącznie na dowodach przeprowadzonych na rozprawie głównej, a sąd zetknął się z nimi osobiście. Zmiany mają dać sędziom więcej swobody do decydowania np. o tym, kiedy przesłuchiwać świadka na rozprawie, a kiedy wystarczające będzie ujawnienie treści protokołów wcześniej przeprowadzonego przesłuchania. Analogicznie sąd nie będzie miał już obowiązku sprowadzać na salę wszystkich dowodów rzeczowych ani wyliczać po kolei poszczególnych dokumentów, które mają być zaliczone do materiału dowodowego bez odczytywania. Po prostu zostaną one zakwalifikowane jako dowody ujawnione na rozprawie z mocy prawa.

W ramach walki z obstrukcją procesową ministerstwo proponuje też, aby sąd miał prawo przesłuchiwać wezwanych świadków, nawet jeśli oskarżony bądź jego obrońca usprawiedliwią wcześniej swoją nieobecność na rozprawie lub nie mogą się na niej zjawić z powodu przeszkód życiowych. W takiej sytuacji jedynym wyjściem dla adwokata będzie złożenie – najpóźniej na kolejnej rozprawie – wniosku o tzw. przesłuchanie uzupełniające (przy czym w piśmie musi wykazać, że gwarancje procesowe strony zostały naruszone).


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • ewr(2019-01-24 12:47) Zgłoś naruszenie 393

  Bardzo ciężkie naruszenie prawa do obrony! Pełna sowietyzacja procesu karnego - ludzie bez wątpienia nie będą zadowoleni. Długo zniszczenia po nich trzeba będzie naprawiać.

  Odpowiedz
 • fred flinstone(2019-01-24 10:41) Zgłoś naruszenie 335

  Proces moze być albo szybki albo sprawiedliwy ale nigdy szybki i sprawiedliwy. Obecnie przeprowadza się wszelkie możliwe dowody, nigdy pod usprawiedliwiona nieobecność, więc jest w miarę sprawiedliwy ale długi i obywatele skarżą się na przewlekłość. To teraz obywatele będą mieli wyrok dużo szybciej, co prawda niesprawiedliwie ale dużo szybciej.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Norbert(2019-01-24 12:17) Zgłoś naruszenie 212

  Czyli sąd będzie tylko odczytywał zeznania złożone w dochodzeniu na Policji bez obecności podejrzanego, który siedział w areszcie. Genialne!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realista 3(2019-01-24 10:15) Zgłoś naruszenie 203

  Niewątpliwy skandal. Niestety, już się zdążyliśmy przyzwyczaić.

  Odpowiedz
 • UR<(2019-01-25 12:25) Zgłoś naruszenie 14

  Pytanie adwokatów o procedurę, to jakby pytać mechaników samochodowych co zrobić, żeby samochody się nie psuły. Przecież pełnomocnicy procesowi zainteresowani są w jak najdłuższych i jak najmętniejszych procedurach, bo wynagrodzenie biorą nie od wygranej klienta, tylko od każdej czynności, co samo w sobie jest już patologią, bo nie daje klientowi gwarancji, że jego pełnomocnik dokłada wszelkich starań, aby sprawa skończyła się jak najszybciej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane