statystyki

Jeden tytuł wystarczy do egzekucji

autor: Patryk Słowik22.01.2019, 19:00
paragraf prawo

W sądach powszechnych wykształciły się aż trzy linie orzecznicze.źródło: ShutterStock

Nie ma uzasadnionego powodu, by prowadzić postępowanie cywilne, gdy powód uzyska w toku postępowania upadłościowego tytuł egzekucyjny w postaci wyciągu z zatwierdzonej przez sędziego komisarza listy wierzytelności. Sprawa cywilna wówczas powinna zostać umorzona na podstawie art. 355 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w zeszłym tygodniu.

Przypadek, który legł u podstaw orzeczenia, jest dość popularny w praktyce obrotu gospodarczego. Wierzyciel pozywa swego dłużnika. Dłużnik w międzyczasie wchodzi w tryby postępowania upadłościowego. W jego toku wierzyciel otrzymuje tytuł egzekucyjny, na co dowodem jest lista wierzytelności. Teoretycznie więc jedynym kłopotem pozostaje wyegzekwowanie należnych pieniędzy. I tu pojawia się pytanie: po co prowadzić dalej postępowanie cywilne, skoro maksimum tego, co powód będzie mógł osiągnąć, jest to, co już mu przyznano?


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane