statystyki

Jeden tytuł wystarczy do egzekucji

autor: Patryk Słowik22.01.2019, 19:00
paragraf prawo

W sądach powszechnych wykształciły się aż trzy linie orzecznicze.źródło: ShutterStock

Nie ma uzasadnionego powodu, by prowadzić postępowanie cywilne, gdy powód uzyska w toku postępowania upadłościowego tytuł egzekucyjny w postaci wyciągu z zatwierdzonej przez sędziego komisarza listy wierzytelności. Sprawa cywilna wówczas powinna zostać umorzona na podstawie art. 355 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w zeszłym tygodniu.

Przypadek, który legł u podstaw orzeczenia, jest dość popularny w praktyce obrotu gospodarczego. Wierzyciel pozywa swego dłużnika. Dłużnik w międzyczasie wchodzi w tryby postępowania upadłościowego. W jego toku wierzyciel otrzymuje tytuł egzekucyjny, na co dowodem jest lista wierzytelności. Teoretycznie więc jedynym kłopotem pozostaje wyegzekwowanie należnych pieniędzy. I tu pojawia się pytanie: po co prowadzić dalej postępowanie cywilne, skoro maksimum tego, co powód będzie mógł osiągnąć, jest to, co już mu przyznano?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane