statystyki

Kidyba: Niepozorny protokół z Wansee rozpętał nieludzki Holokaust [FELIETON]

autor: Andrzej Kidyba26.01.2019, 07:30
Heinrich Himmler (z lewej) i Reinhard Heydrich (w środku)

Heinrich Himmler (z lewej) i Reinhard Heydrich (w środku)źródło: ShutterStock

Konsekwencje podpisanego w Wannsee protokołu były więcej niż tragiczne. On sam nie wskazywał na to, co wydarzyło się później.

D zisiejszy felieton poświęcę sprawom trudnym, nie do końca znanym, ale na tyle ważnym, że nie sposób ich pominąć. Bezpośrednią przyczyną napisania go jest data: 20 stycznia 1942 r., kiedy 77 lat temu odbyła się konferencja w Wannsee. Wpłynął na to również artykuł Tomasza Ulanowskiego i Wojciecha Moskala „Sto dni Holocaustu” („Gazeta Wyborcza” z 4 stycznia 2019 r.). Tekst ten uwolnił mnie od pewnego strachu przed wypowiedzeniem głośno myśli, którą noszę głęboko w głowie i w sercu.

Zawsze mnie zaskakiwało, że problematyka Holocaustu została w pewien sposób zdominowana przez KL Auschwitz, no może trochę KL Lublin (Majdanek). W ostatnich miesiącach spędziłem dużo czasu w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. I zgadzam się z autorami wspomnianego artykułu, że symbolem Szoah powinno być nie tylko Auschwitz, lecz także Bełżec, Sobibór, Treblinka – co wynika z badań opartych na archiwach Deutsche Reichsbahn. Autorzy opierają się na publikacji prof. Lewiego Stone’a z Uniwersytetu w Tel-Awiwie w „Science Advances”.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • PABLO(2019-01-26 18:14) Zgłoś naruszenie 90

  symbolem holocaustu powinno byćr ównież Dachau, Gross Rosen i Ravensbruck również prowadzone przez niemieckie zbrodnicze formacje, ale polożone na terytoriach nazistowskich Niemiec

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • reperacje?(2019-01-26 17:31) Zgłoś naruszenie 72

  A co na to Pan poseł Młynarczyk?.Kiedy w końcu otrzymamy REPERACJE od Niemców?Przed wyborami chyba dostaniemy odpowiedź w tej sprawie.

  Odpowiedz
 • ale(2019-01-26 16:33) Zgłoś naruszenie 614

  Holocaust to zwykła zbrodnicza grabież biednych i bogatych ludzi pochodzenia semickiego przez Niemców przy obojętności ówczesnych państw. Zabierano im wszystko, a po śmierci wybijano złote zęby. Pogarda faszystów do nie Aryjczyków była ogromna. A zaczęło się od bezkarnego wybijania szyb i bicia. Teraz katoprawcy z klerem wprowadzają prawo policzkowania inaczej myślących, bicia kobiet i dzieci w rodzinie - 1 x czy 2 x w tygodniu to nie przemoc. Msze odprawiają nieuprawnieni księża /np. Paetz/ - doprawdy zasługuje nasz naród na oszustów, kłamców u żłobu świętego i świeckiego. A wystarczy wyjść z kościoła, nie dać na tacę, nie przychodzić na mityngi polityczne.

  Odpowiedz
 • R(2019-01-26 15:18) Zgłoś naruszenie 41

  Hahaha

  Odpowiedz
 • jo(2019-01-26 17:44) Zgłoś naruszenie 12

  ale.. to takie niedorobione do końca piwo ...coś mu brakuje ha ha ha

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane