statystyki

Kidyba: Niepozorny protokół z Wansee rozpętał nieludzki Holokaust [FELIETON]

autor: Andrzej Kidyba26.01.2019, 07:30
Heinrich Himmler (z lewej) i Reinhard Heydrich (w środku)

Heinrich Himmler (z lewej) i Reinhard Heydrich (w środku)źródło: ShutterStock

Konsekwencje podpisanego w Wannsee protokołu były więcej niż tragiczne. On sam nie wskazywał na to, co wydarzyło się później.

D zisiejszy felieton poświęcę sprawom trudnym, nie do końca znanym, ale na tyle ważnym, że nie sposób ich pominąć. Bezpośrednią przyczyną napisania go jest data: 20 stycznia 1942 r., kiedy 77 lat temu odbyła się konferencja w Wannsee. Wpłynął na to również artykuł Tomasza Ulanowskiego i Wojciecha Moskala „Sto dni Holocaustu” („Gazeta Wyborcza” z 4 stycznia 2019 r.). Tekst ten uwolnił mnie od pewnego strachu przed wypowiedzeniem głośno myśli, którą noszę głęboko w głowie i w sercu.

Zawsze mnie zaskakiwało, że problematyka Holocaustu została w pewien sposób zdominowana przez KL Auschwitz, no może trochę KL Lublin (Majdanek). W ostatnich miesiącach spędziłem dużo czasu w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. I zgadzam się z autorami wspomnianego artykułu, że symbolem Szoah powinno być nie tylko Auschwitz, lecz także Bełżec, Sobibór, Treblinka – co wynika z badań opartych na archiwach Deutsche Reichsbahn. Autorzy opierają się na publikacji prof. Lewiego Stone’a z Uniwersytetu w Tel-Awiwie w „Science Advances”.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • PABLO(2019-01-26 18:14) Zgłoś naruszenie 90

  symbolem holocaustu powinno byćr ównież Dachau, Gross Rosen i Ravensbruck również prowadzone przez niemieckie zbrodnicze formacje, ale polożone na terytoriach nazistowskich Niemiec

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • reperacje?(2019-01-26 17:31) Zgłoś naruszenie 72

  A co na to Pan poseł Młynarczyk?.Kiedy w końcu otrzymamy REPERACJE od Niemców?Przed wyborami chyba dostaniemy odpowiedź w tej sprawie.

  Odpowiedz
 • ale(2019-01-26 16:33) Zgłoś naruszenie 614

  Holocaust to zwykła zbrodnicza grabież biednych i bogatych ludzi pochodzenia semickiego przez Niemców przy obojętności ówczesnych państw. Zabierano im wszystko, a po śmierci wybijano złote zęby. Pogarda faszystów do nie Aryjczyków była ogromna. A zaczęło się od bezkarnego wybijania szyb i bicia. Teraz katoprawcy z klerem wprowadzają prawo policzkowania inaczej myślących, bicia kobiet i dzieci w rodzinie - 1 x czy 2 x w tygodniu to nie przemoc. Msze odprawiają nieuprawnieni księża /np. Paetz/ - doprawdy zasługuje nasz naród na oszustów, kłamców u żłobu świętego i świeckiego. A wystarczy wyjść z kościoła, nie dać na tacę, nie przychodzić na mityngi polityczne.

  Odpowiedz
 • R(2019-01-26 15:18) Zgłoś naruszenie 41

  Hahaha

  Odpowiedz
 • jo(2019-01-26 17:44) Zgłoś naruszenie 12

  ale.. to takie niedorobione do końca piwo ...coś mu brakuje ha ha ha

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane