statystyki

Partyjni kacykowie zmieniają stanowiska. Konsekwencje ponosi Jan Śpiewak

autor: Patryk Słowik19.01.2019, 20:00
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wraz z osłabnięciem politycznej burzy wokół afery reprywatyzacyjnej bezpowrotnie tracimy szansę na jej wyjaśnienie. Faktem jest, że intensywnie działa prokuratura, ale w najlepszym razie dojdzie do skazania kilkunastu przekręciarzy.

Tymczasem najważniejsze dla państwa powinno być to, by rozgryźć model oszustwa, przeanalizować, jak do niego nie dopuścić w przyszłości oraz zmienić prawo tak, by podobne przekręty nie były możliwe. Co ważne – podobne, nie identyczne. Państwo bowiem wyspecjalizowało się w zabezpieczaniu się przed tym, co już się zdarzyło. Brakuje zaś myślenia przyszłościowego i ochrony przed zachowaniami bazującymi na analogicznym schemacie, ale odrobinę się różniącymi. W efekcie będziemy żyli od afery do afery. I za każdym razem będziemy się dziwić, jak to było możliwe.

D o napisania niniejszej opinii zachęciła mnie informacja, że Jan Śpiewak został skazany na 5 tys. zł grzywny oraz 10 tys. zł nawiązki (na razie nieprawomocnie) za zniesławienie prawniczki, która była kuratorem nieznanej z miejsca pobytu 118-letniej osoby. 118-letniej, rzecz jasna, tylko na papierze, gdyż osoba, którą reprezentowała prawniczka, już od dawna nie żyła.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • xxxxxx(2019-01-19 21:09) Zgłoś naruszenie 118

    Ziobro jako ten "sprawiedliwy szeryf" zawsze interweniuje a tu nic, choć sprawa wygląda ewidentnie. Przecież komisja Jakiego byla po to by udowodnić winę PO, a tu osoba związana z PO uniewinniona

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suchy(2019-01-20 16:42) Zgłoś naruszenie 92

    Przecież Jan Śpiewak już dawno upublicznił twardy dowód ( protokół przekazania), a przecież są i inne, potwierdzające udział kuratorki. Zresztą,nie ważna jest potworna krzywda mieszkańców, najważniejszy jest komfort psychiczny kuratorki ( cel osiągnięty, właśnie obawiam się użyć jej nazwiska).

    Odpowiedz
  • Piotrus(2019-01-20 10:42) Zgłoś naruszenie 910

    Redachtor Słowik chciał orłem zostać. Słowik, wy sobie na tym pustym czajniku grzywkę zapuście, to przynajmniej jak wróbel będziecie wyglądać.

    Odpowiedz
  • fgh(2019-01-19 22:59) Zgłoś naruszenie 839

    Pan Śpiewak chlapie co mu ślina na ozór przyniesie........... konsekwencje widac w wyroku. Albo przestrzega prawo albo niech ucieka na Białoruś - to chyba kraj dla niego. Widać oskarżył BEZPODSTAWNIE i KŁAMLIWIE....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nie ruszaj(2019-01-20 08:14) Zgłoś naruszenie 618

    chcial zablysnac a zgasl jak ogarek teraz chce sie jakos wylgac z tego wstydu

    Odpowiedz
  • ANN(2019-01-20 12:40) Zgłoś naruszenie 510

    Zastanawiam się czy p. Slowik zapoznał się z aktami sądowymi ze sprawy p. Śpiewaka, bo skazanie za pomówienie, a wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej to są dwie różne sprawy. Jak dzisiaj wszyscy widzimy należy odpowiadać za swoje słowa, ważyć to, co się mówi na prawo i na lewo, co się wypisuje na swoich facebookach, a nie propagandowo bronić kolegi Śpiewaka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tkm(2019-01-21 07:28) Zgłoś naruszenie 51

    Kuratorka 118 letniej osoby? to fikcja!!! i to oczywista oczywistość, a moze rozwazyc czy nie zachodza przesłanki do postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego który zajmował sie ta sprawą?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jaś(2019-01-21 15:24) Zgłoś naruszenie 30

    Ustawa reprywatyzacyjna znów została wrzucona do kosza.Tak jak poprzednie wszystkie rządy robiły to od 1989 roku.A tyle było wokół niej szumu.Polska to jedyny kraj w UE,który nie załatwił tej sprawy.O czymś chyba to świadczy i daje dużo do myślenia o naszej elicie politycznej i naszym prawie własności?Teraz też ludzie myślą ,że kupują grunt/ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność/nie wiedzą,że kupują tylko kulawe "PRAWO"?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ana(2019-01-21 18:06) Zgłoś naruszenie 21

    Ludzie ie plujcie teraz. Broniliście sędziów razem z platformą ? oplulwaliście PiS ? wybraliście w miastach platformę ? TO OC TERAZ CHCECIE ? ZAMILCZ WAĆPAN

    Odpowiedz
  • suchy(2019-01-21 21:19) Zgłoś naruszenie 10

    To nie On zdefraudował. Pomawiasz, Bracie. Mówię poważnie, to nie On. Nie wierzę, że Janek pociągnie Cię do odpowiedzialności. Ty śię pomyliłeś, a On nie, a mimo to będzie ukarany. Es tut mir so leid...

    Odpowiedz
  • NaprawianieNaprawiacza(2019-01-21 13:31) Zgłoś naruszenie 02

    Nie widzę związku z tzw. upublicznieniem dowodu a zniesławieniem. "Zniesławiacz" nie jest sądem ("oto głowa zdrajcy"), a dokładnie Volksgerichtem, żeby na podstawie swojego "dowodu" zmieszać z g***em kogoś innego. By the way, jakoś szybko zapomniano sprawę spożytkowania (faktycznie:defraudacji) przez Jana Ś. pieniędzy z konta prowadzonej przez niego fundacji. A teraz Pierwszy Szeryf RP?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz