statystyki

Jaślikowski: Wymierzanie sprawiedliwości i polityka historyczna

07.12.2018, 18:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Polityka historyczna obecna jest zwłaszcza w sprawach reprywatyzacyjnych, w których Skarb Państwa występuje po stronie pozwanej.źródło: ShutterStock

Pod pozorem spraw odszkodowawczych od wielu lat dokonywana jest sądowa reprywatyzacja z wykorzystaniem, a raczej nadużyciem, instytucji prawa i procesu cywilnego.

R olą sądów w Rzeczypospolitej Polskiej jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. W nauce prawa pod tym pojęciem rozumie się działalność polegającą na wymierzaniu kar bądź rozstrzyganiu konfliktów prawnych lub spraw niekonfliktowych w sferze konstytucyjnych wolności lub praw człowieka i obywatela w celu zabezpieczenia przestrzegania i realizowania obowiązujących norm prawnych.

Zasada sądowego wymiaru sprawiedliwości została wyrażona wprost w art. 175 ust. 1 Konstytucji RP. Wynika z niej, że wymiar sprawiedliwości należy do władzy sądowniczej, nie zaś do ustawodawczej, którą sprawują Sejm i Senat, czy też do władzy wykonawczej, którą sprawują prezydent i Rada Ministrów. Z zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości wynika też, że nawet oczywiście wadliwe orzeczenie nie może zostać uchylone, zmienione, unieważnione, uznane za niezgodne z prawem przez organ inny niż sąd. Organy władzy wykonawczej i ustawodawczej nie mogą kwestionować skuteczności orzeczeń sądowych oraz uznawać ich za „nieistniejące”.

Z Konstytucji RP wynika również zasada, że sądy mogą sprawować inne zadania niż te ze sfery wymiaru sprawiedliwości, tylko jeśli stanowią tak przepisy konstytucji.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane