statystyki

Jaślikowski: Wymierzanie sprawiedliwości i polityka historyczna

07.12.2018, 18:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Polityka historyczna obecna jest zwłaszcza w sprawach reprywatyzacyjnych, w których Skarb Państwa występuje po stronie pozwanej.źródło: ShutterStock

Pod pozorem spraw odszkodowawczych od wielu lat dokonywana jest sądowa reprywatyzacja z wykorzystaniem, a raczej nadużyciem, instytucji prawa i procesu cywilnego.

R olą sądów w Rzeczypospolitej Polskiej jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. W nauce prawa pod tym pojęciem rozumie się działalność polegającą na wymierzaniu kar bądź rozstrzyganiu konfliktów prawnych lub spraw niekonfliktowych w sferze konstytucyjnych wolności lub praw człowieka i obywatela w celu zabezpieczenia przestrzegania i realizowania obowiązujących norm prawnych.

Zasada sądowego wymiaru sprawiedliwości została wyrażona wprost w art. 175 ust. 1 Konstytucji RP. Wynika z niej, że wymiar sprawiedliwości należy do władzy sądowniczej, nie zaś do ustawodawczej, którą sprawują Sejm i Senat, czy też do władzy wykonawczej, którą sprawują prezydent i Rada Ministrów. Z zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości wynika też, że nawet oczywiście wadliwe orzeczenie nie może zostać uchylone, zmienione, unieważnione, uznane za niezgodne z prawem przez organ inny niż sąd. Organy władzy wykonawczej i ustawodawczej nie mogą kwestionować skuteczności orzeczeń sądowych oraz uznawać ich za „nieistniejące”.

Z Konstytucji RP wynika również zasada, że sądy mogą sprawować inne zadania niż te ze sfery wymiaru sprawiedliwości, tylko jeśli stanowią tak przepisy konstytucji.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane