statystyki

Gdy klientka nie chce być klientem. O płci biologicznej w stosunkach biznesowych

autor: Zuzanna Helena Stawińska12.01.2019, 07:00
Dlaczego opowiadam w Polsce o orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości? Odpowiedź jest prosta: u nas wystąpienie tego problemu jest tylko kwestią czasu.

Dlaczego opowiadam w Polsce o orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości? Odpowiedź jest prosta: u nas wystąpienie tego problemu jest tylko kwestią czasu.źródło: ShutterStock

Czy użycie rodzaju gramatycznego niedostosowanego do płci biologicznej w zwrotach kierowanych do partnera kontraktowego narusza jego dobra osobiste? Niemiecki trybunał uważa, że nie.

O jciec z synem mieli wypadek samochodowy, ojciec zginął na miejscu, syn został przewieziony do szpitala. Przy stole operacyjnym chirurg nagle mówi, że nie jest w stanie operować, bo pacjent to jego dziecko. Kim był chirurg? Pytanie to zadałam moim znajomym, nikt niestety nie udzielił prawidłowej odpowiedzi, a według poglądu reprezentowanego przez Federalny Trybunał Sprawiedliwość odpowiedź powinna nasuwać się od razu. Otóż chirurg była matką. Kobietą. To tak, jakby powiedzieć, że kredytobiorca urodził dziecko.

Powyższy przykład obrazuje problem, z jakim musiał się zmierzyć niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) w wyroku z 13 marca 2018 r. (sygn akt Az. VI ZR 143/17). Musiał rozstrzygnąć, czy stronie umowy adhezyjnej nieodpowiedzialnej za stworzenie wzorca umowy przysługuje prawo do żądania od partnera kontraktowego stosowania w tejże umowie zwrotów wskazujących na jej płeć oraz czy nieprzestrzeganie danej formy zwrotów kierowanych do partnera kontraktowego narusza dobra osobiste w postaci jej tożsamości płciowej lub godności, dyskryminując tym samym daną osobę.

Dlaczego opowiadam w Polsce o orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości? Odpowiedź jest prosta: u nas wystąpienie tego problemu jest tylko kwestią czasu. Nie powinniśmy zadawać sobie pytania, czy, lecz kiedy to nastąpi. Dlatego też warto śledzić zapadłe w innych państwach orzeczenia, które mogą mieć wpływ również na rodzimą linię orzeczniczą. Nadto we wspomnianej sprawie będzie musiał wypowiedzieć się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy to w odpowiedziach prejudycjalnych zadanych przez Federalny Trybunał Konstytucyjny, czy też poprzez samodzielne rozstrzygnięcie danej sprawy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • znowu kobiety na traktory?(2019-01-13 12:31) Zgłoś naruszenie 02

    A jak 18 letni Janek powie, że on chce mieć 35 lat i kandydować na prezydenta? A jak przestępca X powie, że on jest chomikiem i jako zwierzę nie odpowiada za czyny za które karze sie ludzi. A może ekshibicjonista powie, że jest kobietą i będzie sobie mógł wchodzić do żeńskich przebieralni. Podział na płcie kształtował się setki milionów lat. Kulturowy podział na płcie to tez kilkadziesiąt tysięcy lat. A tu przychodzi ktoś i mówi, że co tam ewolucja, on się zna lepiej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane