statystyki

Gdy klientka nie chce być klientem. O płci biologicznej w stosunkach biznesowych

autor: Zuzanna Helena Stawińska12.01.2019, 07:00
Dlaczego opowiadam w Polsce o orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości? Odpowiedź jest prosta: u nas wystąpienie tego problemu jest tylko kwestią czasu.

Dlaczego opowiadam w Polsce o orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości? Odpowiedź jest prosta: u nas wystąpienie tego problemu jest tylko kwestią czasu.źródło: ShutterStock

Czy użycie rodzaju gramatycznego niedostosowanego do płci biologicznej w zwrotach kierowanych do partnera kontraktowego narusza jego dobra osobiste? Niemiecki trybunał uważa, że nie.

O jciec z synem mieli wypadek samochodowy, ojciec zginął na miejscu, syn został przewieziony do szpitala. Przy stole operacyjnym chirurg nagle mówi, że nie jest w stanie operować, bo pacjent to jego dziecko. Kim był chirurg? Pytanie to zadałam moim znajomym, nikt niestety nie udzielił prawidłowej odpowiedzi, a według poglądu reprezentowanego przez Federalny Trybunał Sprawiedliwość odpowiedź powinna nasuwać się od razu. Otóż chirurg była matką. Kobietą. To tak, jakby powiedzieć, że kredytobiorca urodził dziecko.

Powyższy przykład obrazuje problem, z jakim musiał się zmierzyć niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) w wyroku z 13 marca 2018 r. (sygn akt Az. VI ZR 143/17). Musiał rozstrzygnąć, czy stronie umowy adhezyjnej nieodpowiedzialnej za stworzenie wzorca umowy przysługuje prawo do żądania od partnera kontraktowego stosowania w tejże umowie zwrotów wskazujących na jej płeć oraz czy nieprzestrzeganie danej formy zwrotów kierowanych do partnera kontraktowego narusza dobra osobiste w postaci jej tożsamości płciowej lub godności, dyskryminując tym samym daną osobę.

Dlaczego opowiadam w Polsce o orzeczeniu Federalnego Trybunału Sprawiedliwości? Odpowiedź jest prosta: u nas wystąpienie tego problemu jest tylko kwestią czasu. Nie powinniśmy zadawać sobie pytania, czy, lecz kiedy to nastąpi. Dlatego też warto śledzić zapadłe w innych państwach orzeczenia, które mogą mieć wpływ również na rodzimą linię orzeczniczą. Nadto we wspomnianej sprawie będzie musiał wypowiedzieć się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy to w odpowiedziach prejudycjalnych zadanych przez Federalny Trybunał Konstytucyjny, czy też poprzez samodzielne rozstrzygnięcie danej sprawy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • znowu kobiety na traktory?(2019-01-13 12:31) Zgłoś naruszenie 02

    A jak 18 letni Janek powie, że on chce mieć 35 lat i kandydować na prezydenta? A jak przestępca X powie, że on jest chomikiem i jako zwierzę nie odpowiada za czyny za które karze sie ludzi. A może ekshibicjonista powie, że jest kobietą i będzie sobie mógł wchodzić do żeńskich przebieralni. Podział na płcie kształtował się setki milionów lat. Kulturowy podział na płcie to tez kilkadziesiąt tysięcy lat. A tu przychodzi ktoś i mówi, że co tam ewolucja, on się zna lepiej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane