Majewski: Można mieć zastrzeżenia do wielu działań samorządu adwokackiego, ale innego nie mamy [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik08.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:14
Adwokatura w starym, kontynentalnym stylu odejdzie do lamusa, a pojawi się nowa, bardziej w stylu amerykańskim.

Adwokatura w starym, kontynentalnym stylu odejdzie do lamusa, a pojawi się nowa, bardziej w stylu amerykańskim.źródło: ShutterStock

O sytuacji w adwokaturze i zniesieniu zakazu pracy adwokatów na etacie, mówi Jerzy Marcin Majewski, adwokat,

Ostatnio mocno krytykował pan sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej Rafała Dębowskiego, który występując w Sejmie w sprawie petycji dotyczącej zniesienia zakazu pracy adwokatów na etacie stwierdził, że większość adwokatów jest za utrzymaniem zakazu. Podczas gdy jest odwrotnie.

Nie chcę, żeby to wyglądało, jakbym krytykował kolegę Dębowskiego, bo nie uważam, żeby miał złą wolę. Myślę, że po prostu użył zbytniego skrótu myślowego. To większość członków NRA oraz konserwatywnych adwokatów – w tym ja – jest za utrzymaniem zakazu. Jednak znaczna większość młodzieży jest za jego zniesieniem. Według ankiety „Strategia dla adwokatury” z 2015 r. takiego zdania jest aż 70 proc. adwokatów, a wśród aplikantów odsetek ten wynosi aż 90 proc. Warto jednak pamiętać, że pytanie w ankiecie było bardzo ogólne, a NRA obecnie pracuje nad propozycją legislacyjną, która jest kompromisowa, tzn. dopuszcza zatrudnienie na umowę o pracę w spółce adwokackiej czy radcowskiej, ale nie bezpośrednio u klienta. Nie należy więc potępiać NRA w czambuł, jak robią to niektórzy młodzi adwokaci, mówiąc, że samorząd jest nam niepotrzebny. Niestety, można mieć pretensje o niektóre jego działania, ale został on wybrany przez środowisko adwokackie. Jeśli jest więc coś złego z samorządem, to jest to przejaw problemów w całym środowisku. Mamy taki samorząd, jaki mamy, a bez niego adwokatura nie istnieje.

Kto przeprowadził tę ankietę, o której pan wspomniał?


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Realista(2019-01-08 11:30) Zgłoś naruszenie 51

  Obawiam się, że nowym otwarciem według pomysłu ministerstwa będzie (już pojawiająca się wcześniej) propozycja Nowej Adwokatury utworzonej z połączonych zawodów Adwokata i Radcy z całkowicie na nowo wybranymi władzami.

  Odpowiedz
 • Zdziwiony!(2019-01-08 09:53) Zgłoś naruszenie 42

  A skąd ten adwokat Majewski pisze? Przecież dziekana Izby Adwokackiej w Warszawie Majewskiego aresztowano i długo siedział w areszcie we Wrocławiu?! Wypuścili go i już mądrzy się w gazetach?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Misiek(2019-01-08 08:53) Zgłoś naruszenie 32

  Przychodzę do adwokata, żeby mnie np. bronił w sprawie karnej, a okazuje, się, że ten adwokat jest też zatrudniony na pół etatu w jakiś urzędzie. Faktycznie, kicha.......

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Polska to nnienormalność.(2019-01-08 21:50) Zgłoś naruszenie 20

  W Polsce nie ma i nie było demokracji gdyż w Polsce jest nierówny dostęp do sądów. Polaków tez nie stać na sporawy sądowe, rezygnują z roszczeń o dochodzenia prawdy.-- szczególnie przez koszty adwokackie. Oszuści wszelkiego typu triumfują. Za sprawe powyżej 10 000 zł w postępowaniu Cywilnym zapłacisz tylko swojemu pełnomocnikowi prawie 30% tej sumy. Gdzie apelacja ,gdzie kasacja? A przecież każda sprawa niesie ryzyko nawet błedu procesowego. Kasacja -"przymus Prawny" -nawet jeżeli bedziesz świadom sprawy i procedury jak nie dasz Prawnikowi ,nie skorzystasz z tej drogi..Ostatnia grupowa sprawa o Akcje Spólek Skarbu Państwa. jest mi wiadomo że kilkaset ludzi zrezygnowała z wizyty w SN . A ja wiem że sprawca wykorzystał system. Nie na darmo się mówi że w obecnym systemie Sprawiedliwosci tylko na 100 ,tylko troje założy sprawe w tym jeden zrezygnuje, jeden przegra ze względu na procedure ,jeden może wygra . I tak na 97% oszusci zwycięzają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane