Powszechne uwłaszczenie 2019: Użytkownicy wieczyści uzyskają prawo własności gruntu

autor: Leszek Jaworski04.01.2019, 07:38; Aktualizacja: 04.01.2019, 07:45
1,3 mln - tyle jest użytkowników wieczystych w jednostkach samorządu terytorialnego.

1,3 mln - tyle jest użytkowników wieczystych w jednostkach samorządu terytorialnego.źródło: ShutterStock

Przed samorządem w 2019 r. gigantyczne zadanie związane z powszechnych uwłaszczeniem.

Nastąpiło ono 1 stycznia z mocy prawa (tj. automatycznie) na podstawie ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716 ze zm.). Potwierdzeniem uwłaszczenia ma być zaświadczenie (nie decyzja administracyjna) wydane przez gminę. Warunkiem przekształcenia gruntu, na którym znajduje się budynek wielorodzinny, jest to, by przeważała w nim funkcja mieszkalna.

W zaświadczeniu trzeba podać oznaczenie nieruchomości gruntowej lub lokalowej, według prowadzonych dla nich ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych. Kolejnym elementem jest zapis o potwierdzeniu przekształcenia. W treści dokumentu musi się również znaleźć informacja o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie uiszczania. Ponadto trzeba wskazać, że jest dopuszczalne zapłacenie opłaty jednorazowej wraz z opisem zasad jej płatności. Stronę trzeba też pouczyć o możliwości wniesienia wniosku o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia opłaty przekształceniowej w drodze decyzji.

1,3 mln tyle jest użytkowników wieczystych w jednostkach samorządu terytorialnego

100 tys. tyle użytkowników wieczystych jest na warszawskim Mokotowie

W związku z tym, że zaświadczenie ma potwierdzać jedynie zmianę rodzaju prawa, a nie ustalać prawa do gruntu, zrezygnowano z wskazywaniu w zaświadczeniu beneficjenta przekształcenia. Zaświadczenie wysyłane jest dotychczasowym użytkownikom wieczystym na adresy wskazane w ewidencji gruntów i budynków lub inne adresy, na które przed dniem przekształcenia doręczano im korespondencję dotyczącą użytkowania wieczystego. Co do zasady, od zaświadczenia wydawanego na wniosek pobierana jest opłata skarbowa.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • członek wspólnoty mieszkaniowej(2019-01-04 11:46) Zgłoś naruszenie 753

  cyt"W związku z tym, że zaświadczenie ma potwierdzać jedynie zmianę rodzaju prawa, a nie ustalać prawa do gruntu".Z uwagi na to w/g mojej oceny nic fizycznie nie zmienia się.Ponieważ gruntu nie będzie można wydzielić.Zostanie dalej wspólny.Uważam,że chodzi o to by w jak najkrótszym czasie wyciągnąć b.dużą kasę od właścicieli mieszkań a następnie wprowadzić podatek KATASTRALNY w wysokości n.p 2% od wartości nieruchomości.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • smok(2019-01-06 11:20) Zgłoś naruszenie 200

  Dlaczego bonifikata dla mieszkańców Warszawy na gruntach gminnych i skarbu państwa jest np. 20 razy mniejsza niż w pozostałych miastach w Polsce. Czy mieszkańcy Warszawy, którzy mają najwyższe dochody w Polsce, będą jedyną uprzywilejowaną grupą obywateli w Polsce mający bonifikatę 98 procent, a w innych miastach nie więcej niż 60 procent. Paradoksalnie jednorazowa opłata przy skorzystaniu z bonifikaty w Warszawie jest dwa razy mniejsza od normalnej stawki jaką bez bonifikaty musiałby zapłacić właściciel nieruchomości za rok 2019. Ponad 2,2 miliony właścicieli na gruntach gminnych i skarbu państwa w pozostałej czyści Polski została, według mojej oceny, potraktowana tak jak w powiesi George Orwell "Folwark zwierzęcy". "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gosc(2019-01-06 11:06) Zgłoś naruszenie 90

  " Może się okazać, że nie ma fizycznej możliwości, aby wszyscy mogli zaparkować swoje samochody. Art. 12 ustawy o własności lokali przyznaje jednak prawo każdemu właścicielowi do korzystania z całej nieruchomości." Każdy właściciel powinien mieć wydzielone miejsce ( własne) do parkowania samochodu . A pozostałą ilość gruntu można przeznaczyć do wspólnego dobra mieszkańców. Za KOMUNY mieliśmy więcej praw . Administrator myślał o mieszkańcach i stwarzał warunki dogodne . Na każdym podwórku Spółdzielczym był plac zabaw , gdzie dzieci się bawiły oraz dla starszych osób. Również były wolne miejsca do parkowania samochodu , nie kolidujące z częścią zabaw dla dzieci i starszych. Na osiedlach oraz przy szkołach były otwarte boiska do gry w piłkę dla dzieci starszych. Ta ustawa powinna nam zagwarantować , że jesteśmy właścicielami i mamy prawo mieć miejsce swoje wyznaczone do parkowania samochodu. Nie można się zgodzić z niejakim KOSEM , że należy teren gruntu traktować jak klatkę schodową ,bo zarządza Administrator. I będzie robił z naszą własnością co chciał . A na takich podwórkach można i pikniki robić pod oknami mieszkańców i grać w piłkę oraz kopć po samochodach , za zgodą niektórych lokatorów i jeszcze KOMITETU BLOKOWEGO. Do tego nie wolno dopuścić.Mamy być w porządku jeden do drugiego.

  Odpowiedz
 • właściciel(2019-01-05 18:05) Zgłoś naruszenie 72

  cwaniactwem jest zmiana stawki % od miejsc postojowych w garażach podziemnych pod budynkami mieszkalnymi a dokładnie od udziałów w takim garażu. Otóż opłat z tytułu użytkowania wieczystego podnieść nie można po 31 grudnia 2018, ale można zmienić stawkę z 1% (mieszkalne) na 3% (użytkowe). Stąd mieszkańcy Warszawy dostają pisma o podwyżce z np. 300 na 900, a co to oznacza ? a oznacza, że 900 zł opłaty rocznej przekształceniowej x 20 lat = 18 tysięcy. No i od lokalu tego użytkowego jakim jest to miejsce postojowe nie ma bonifikaty 98%. A że samorządy są w rękach PO no to jest jak jest bo o zmianie stawki % decydują samorządy a dokładnie ci którzy w nich rządzą

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane